Akcja Sprzątania Wydarzenia

Akcja Czysta Dłubnia jesień 2020

Czysta Dłubnia wraca i startuje już 18 października! To nasze 7 spotkanie nad rzeką w ramach Akcji Sprzątania Dłubni #CzystaDłubnia. Po wiosennej przerwie wracamy na znane wszystkim tereny bo jest temu potrzeba. Mamy też nowe miejsce do wysprzątania! Dodatkowo ogłaszamy wyjątkowy konkurs “Recykling Fashion” dla dzieci z nagrodami! Będzie się działo 🙂 Trzymajcie kciuki za pogodę i do zobaczenia!

Sprzątanie Dłubni #CzystaDlubnia

Kiedy i gdzie Sprzątamy Dłubnię?

18 października 2020 (niedziela) godz. 11:00 spotykamy się tradycyjnie nad Zalewem Nowohuckim (ul. Bulwarowa) przy Grill Manhattan BBQ. To tutaj wszystkie zaplanowane na ten dzień wydarzenia się rozpoczną!

Co mamy w planach Sprzątania Dłubni?

Wracamy w dwa znane Wam miejsca w których to przed laty już sprzątaliśmy. Dziś musimy się znów tam pojawić. To tereny od. ul. Wojciechowskiego w stronę ul. Melchiora Wańkowicza i Dłubnia wzdłuż Zalewu Nowohuckiego. Dodatkowo wysprzątamy nowe miejsce! To teren w okolicach “starego młynu”… Zobaczcie na mapie a szczegółowe opisy obszarów znajdziecie poniżej. Również wracamy do sprzątania rzeki z kajaka!

Tradycyjne sprzątanie brzegów dla dużego i małego

Mamy 3 obszary do sprzątania, które podzieliliśmy wg trudności terenu dlatego też dedykowane są one trzem osobnym grupom wiekowym:

 • Obszar Sprzątania nr 1 “Zalew Nowohucki”(zielony) ok. 1,44 ha – dedykowany Rodzicom z Dziećmi – łatwy teren, płaski, ciągnący się wzdłuż rzeki w niektórych momentach bardziej stromy. Uwaga by nie wpaść do rzeki! Śmieci zostawiamy wzdłuż alejki od strony Dłubni skąd MPO je odbierze.
 • Obszar Sprzątania nr 2 “Zakole Dłubni” (pomarańczowy) ok. 3,27 ha – dedykowany Młodzieży i Osobom Dorosłym – Dzikie, porośnięte i strome brzegi rzeki mogą być wielkim utrudnieniem sprzątania. Należy zachować szczególną ostrożność. Uwaga! Nie wchodzimy do znajdujących się tutaj zabudowań! Odpowiednie obuwie i ubrania do poruszania się w trudnym terenie pełen krzewów i zarośli. Dla zdeterminowanych 🙂 Zebrane śmieci zostawiamy przy punkcie nr 1 przy mostku prowadzącym do Dworku Matejki lub nr 2 przy ul. Wojciechowskiego
 • Obszar Sprzątania nr 3 “Stary Młyn” (czerwony) ok. 2,32 ha – dedykowany wyłącznie Dorosłym i Weteranom sprzątania – To teren zarośnięty, nierówny znajdujący się w obrębie starego młyna. Strome brzegi rzeki i głębokie ziemne jary po młynówkach. Zachować szczególną ostrożność. UWAGA! Nie wchodzimy do tutejszych zabudowań. Odpowiednie obuwie i ubrania obowiązkowe. Dojście wąską ścieżką przez zarośla wzdłuż młynówki. Zebrane śmieci wynosimy do punktu składowania nr 2 przy ul. Wojciechowskiego.

W sumie wychodzi nam ponad 7 ha powierzchni terenu do wysprzątania a to oznacza, że będziemy bić nowy rekord!

Spływanie i sprzątanie

Spływanie i Sprzątanie Dłubni fot. Paweł Wójcik

Jeśli już pokonaliście Dłubnię kajakiem np. podczas Spływu Kajakowego Dłubnią lub pływaliście kajakami po innych bystrzejszych niż Wisła rzekach… to właśnie dla Ciebie kierujemy ten rodzaj sprzątania Dłubni! Musisz wiedzieć, że będziesz samodzielnie w 2-osobowym kajaku spływać i zbierać śmieci zatem nie spływami parami. Co za tym idzie miejsc w kajakach mamy jedynie 12 (!) i tylko 12 osób zostanie przyjętych na sprzątanie. Do każdego kajaka dostaniecie rękawice i worki na śmieci. Nie segregujemy śmieci – wszystko wrzucamy do jednego worka. To co nie mieści się w worku wrzucacie do kajaka. Na mecie spływu w Yacht Klub Polski Kraków wszystkie odpady zmagazynujemy w jednym miejscy a odbiór ich zapewni nam MPO Kraków.

Zgłoszenia: ola.wyszynska@fundacjaecotravel.pl / Zapewniamy transport uczestników nad Zalew Nowohucki (na parking pod Dom Wędkarza) w dwóch turach.

Program ramowy Sprzątania Dłubni

Spotykamy się 18 października 2020 (niedziela):

 • godz. 11:00 – Zaraz po oficjalnym otwarciu 7 Akcji Sprzątania Dłubni omówimy tradycyjnie poszczególne trasy sprzątania (pieszą i kajakową) z uwzględnieniem ich trudności, podzielimy się na 3 grupy oraz przedstawimy obowiązujące wszystkich zasady bezpieczeństwa.
 • godz. 11:15 – rozdamy worki i każda z grup (piesza i kajakowa) uda się w stronę swojego obszaru sprzątania – kajakowa na start spływu.
 • godz. 13:30 – o tej godzinie po sprzątaniu w miejscu zbiórki na wszystkich uczestników sprzątania będzie czekać ciepłe napoje i posiłek.
 • godz. 14:00 – finał konkursu “Recykling Fashion” .

Konkurs “Recykling Fashion”

Ogłaszamy Konkurs dla Dzieci! Zapraszamy rodziców do wspólnego tworzenia wraz z dziećmi wyjątkowych strojów z tego co już wydawać by się mogło, że jest niepotrzebnym śmieciem. Może Sukienka z folii bąbelkowej, która wcześniej była opakowaniem, czapka ze zużytych płyt kompaktowych, czy spodnie z plastikowych butelek PET? Zachęcamy do uruchomienia własnej eko-wyobraźni i tworzenia niezwykłych recyklingowych strojów. Prezentacja strojów uświetni zakończenie naszej akcji “Czysta Dłubnia” i rozpocznie się o godzinie 14:00. Nagrody czekają. (Ograniczona ilość miejsc w konkursie!).

Zapisy do konkursu trwają do 16.10.2020 i przyjmowane są pod emailem fundacja@ecotravel.pl

W zgłoszeniu wystarczy podać chęć uczestnictwa.

Co zabrać ze sobą na Sprzątanie Dłubni?

Jeśli masz własne rękawiczki zabierz ze sobą. Worki dzięki MPO Kraków zapewnimy wszystkim uczestnikom. Jednak aby śmieci nam nie przybyło przy organizacji sprzątania prosimy zabierz ze sobą:

 • własny kubek na herbatę/kawę
 • jeśli masz własne rękawice również zabierz ze sobą – będzie więcej dla innych

Bezpieczne sprzątanie Dłubni

Miej ze sobą rękawiczki. Najlepiej takie jak do prac w ogrodzie. Jeśli nie będziesz ich miał postaramy się je dostarczyć na miejsce jednak nie możemy zapewnić tego, że każdy takie otrzyma. Zachowaj szczególną ostrożność podczas sprzątania. Bezpieczeństwo wszystkich uczestników jest rzeczą najważniejszą dlatego też prosimy o zastosowanie się do niniejszych wskazówek:

 • Nie zbieramy rozbitego szkła i ostrych śmieci (puszki po konserwach itp.)
 • Nie odkręcamy butelek jeśli znajdują się w nim płyny niewiadomego pochodzenia
 • Odpowiednie ubranie – sportowe buty, długie spodnie, bluza z długimi rękawami, czapka – ochronią Was od gałęzi i przybrzeżnych krzaków
 • Zachowujemy szczególną ostrożność przy brzegach rzeki – w wielu miejscach są one bardzo strome a woda w rzece jest głęboka.

Pamiętaj o zachowaniu bezpiecznej odległości pomiędzy uczestnikami naszej akcji. Maseczki w miejscu zbiórki obowiązkowe.

Chroń siebie i innych!

Po sprzątaniu Dłubni zapraszamy na…

Herbata i kawa będzie wszystkim oferowana przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie!

Podobnie jak to miało miejsce przed latami, czekać będzie najsmaczniejsza pizza w Krakowie z housepizza!

… i oczywiście zapraszamy na koniec naszej akcji na Wielki Pokaz Mody z Recyclingu!

Sprzątanie Dłubni niezmiennie wspierają!

Sprzątanie Dłubni - Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie
Sprzątanie Dłubni - Rodzinny Ogród Działkowy Wisła
Sprzątanie Dłubni - Towarzystwo na Rzecz Ochrony Przyrody

HousePizza będzie ponownie z nami i podzieli się swoją przepyszną włoską pizzą.

Sprzątanie Dłubni - housepizza

Patronat nas akcją objęły:

Patronat nad naszą akcją objęły Rada Dzielnicy XVI Bieńczyce i Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

Sprzątanie Dłubni - Dzielnica XVIII Nowa Huta
Sprzątanie Dłubni - Dzielnica XVI Bieńczyce

Wspierają nas również:

Staramy się by każda z naszych akcji była jak najlepiej zorganizowana, aczkolwiek nie jesteśmy doskonali. Dlatego, jeśli macie po naszej ostatniej akcji pomysły na ulepszenie jej, albo lepsze jej zorganizowanie, a może macie uwagi pozwalające ułatwić nam działania lub bardziej osobiście chcielibyście się zaangażować w wspólne sprzątanie Dłubni…

Piszcie śmiało do nas – fundacja@ecotravel.pl

Czysta Dłubnia to nasz wspólny cel!

Bądźcie tam razem z nami – Do dzieła i do zobaczenia!

Wydarzenie na Facebooku: 7 Sprzątanie Dłubni Czysta Dłubnia


Tak było wiosną zeszłego roku… Czysta Dłubnia 🙂

Leave a Reply