Artykuły

Jaki był 2021 rok z Fundacją Ecotravel

Zima to czas wspomnień tego wszystkiego co działo się w ciągu mijającego roku. Co wydarzyło się w zeszłym roku, jakie dokonania miały miejsce i co było dziełem Fundacji Ecotravel? Zapraszamy do naszego podsumowania!

Jak już wiecie – kochamy Dłubnię. To z nią wiążemy nasze działania jednak z czasem – bo działamy już od 2016 roku – nasze akcje, wydarzenia i warsztaty często wybiegają poza jej dorzecze. Mijający rok był bardzo aktywny i pełen edukacji ekologicznej. 

Udało nam się zdobyć środki z kilku źródeł a dzięki nim zorganizować dla Was wiele aktywności, zajęć, warsztatów i akcji dla dużych i małych, rodzin z dziećmi i seniorów, dla mniej i bardziej aktywnych a nade wszystko tych z Was, którzy zapragnęli odkrywać wspólnie Nową Hutę i przeżywać z nią wiele przygód. 

Poznaliśmy wspaniałych ludzi czerpiących z życia i szanujących przyrodę, kochających dzielić się radością wspólnego odkrywania miejsc i ludzi. Spotkaliśmy starych przyjaciół z lat poprzednich, którzy ponownie zechcieli aktywnie spędzać czas razem z nami. Był to wspaniały rok za co Wszystkim Wam ogromnie dziękujemy! Zatem jaki był 2021 rok z Fundacją Ecotravel?

Wiosna to czas sprzątania

Po pandemicznej przerwie powróciliśmy do akcji sprzątania “Czysta Dłubnia”, która odbyła się 28 marca. Odmienna niż dotychczas forma indywidualnych spacerów sprawdziła się wyśmienicie. Przygotowane przez nas pakiety do sprzątania znikały tak szybko jak śmieci znad brzegów Dłubni! 

Było nas z pewnością ponad 100 osób rozproszonych na dwa obszary sprzątania 5 ha(!), zebraliśmy blisko 200 worków śmieci z brzegów + takie cuda jak np. wózek dziecięcy, krzesło, opony i rower. Zakończenie nie mogło się odbyć bez tradycyjnego ciepłego posiłku sponsorowanego przez nowohucką firmę NAFTO.

Jest lato – są kajaki i rowery!

Wakacje 2021 były pełne aktywności.

Wszystko dzięki Nowohuckim Wyprawom Kajakowo-Rowerowym – projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. To był Hit! Czekały na Was 3 różne trasy trudności – mniej lub bardziej trudne dystansowo. Gdyby tylko pogoda dopisała to bylibyśmy na kajakach i rowerach co weekend. Nie mniej komu się udało być z nami ten wie jak było wesoło i aktywnie. Kajaka i rower to jednak idealne połączenie.

Stanica Kajakowa w Nowej Hucie – projekt!

Napisaliśmy projekt do Budżetu Obywatelskiego “Stanica Kajakowa w Nowej Hucie” – Nie udało się. To już wiemy. Jednak projekt przeszedł weryfikację prawną również został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie co oznacza, że jest on możliwy do realizacji. Tylko zdobyć finansowanie! Czy spróbujemy raz jeszcze? Oczywiście! 

Kiedy jesień nadchodzi – czas do szkoły i na sprzątanie!

Czysta rzeka w dużym mieście!

Całą jesień wraz z uczniami z nowohuckich szkół spędziliśmy nad Dłubnią. Badaliśmy rzekę i określiliśmy jej zagrożenia i czystość. Były wykłady, warsztaty, badanie chemiczne wody jak i określiliśmy klasę czystości wody na podstawie występujących w rzece bezkręgowców. Niby jesień a tyle życia pełza pod kamieniami w tej naszej nowohuckiej rzece! Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

8 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia Jesień 2021

Jesienna edycja akcji odbyła się 24 października. Działo się sporo – nie tylko sprzątaliśmy brzegi rzeki ale również zorganizowaliśmy kajakową akcję “Spływanie za sprzątania” oraz dla najmłodszych warsztaty z badania czystości wody. Było nas ok. 70 osób i zebraliśmy co najmniej 100 worków śmieci z brzegów a do nich trzeba dodać również te, które wypełnione zostały przez uczestników w ramach eco-warsztatów i spływu kajakowego. Dodatkowo wyciągnęliśmy takie cudeńka jak np. wózek dziecięcy, spodnie, żelazny wózek trójkołowy, hulajnoga elektryczna, opony rowerowe. Ponownie dzięki sponsorowi – nowohuckiej firmie NAFTO – ciepły posiłek czekał na wszystkich uczestników akcji.

Turystyczne Skarby Małopolski są w Nowej Hucie!

Ciężka praca popłaca! Na gali z okazji Małopolskich Obchodów Światowego Dnia Turystyki ogłoszono wyniki konkursu „Turystyczne Skarby Małopolski 2021”. Wśród nich znalazły się dwa z Nowej Huty tak bliskie naszej fundacji: Szlak Kajakowy Dłubnia – Nowa Huta i Nowohuckie Mikrowyprawy Kajakowo-Rowerowe! Dziękujemy za wspieranie naszych szalonych pomysłów i głosowanie na nie. To wszystko dzięki Wam!

Turystyczne Skarby Malopolski 2021

Zimą w Nowej Hucie nudy nie ma!

Dla szkół i przedszkoli przygotowaliśmy ofertę jednodniowej wycieczki do Nowej Huty. Edu Ognisko w Branicach czyli: Zwiedzanie + warsztaty + ognisko – a wszystko to w tutejszym dworze! Uczestnicy mieli szansę poznać historię miejsca i odwiedzić tutejszy lamus. W samym dworku odbyły się warsztaty ceramiczne a na zakończenie czekało na wszystkich najprawdziwsze ognisko z pieczeniem kiełbasek. Takie cuda tylko w Nowej Hucie.

Plany na 2022 rok?

My już nowy rok zaczęliśmy! 6 lutego spotkaliśmy się z Wami pod kopcem Wandy w ramach naszego nowego wydarzenia “Strawa pod Kopcem Wandy”! Tego dnia – stojąc na szczycie kopca Wandy można zobaczyć zachodzące słońce dokładnie nad Kopcem Krakusa! Może było dość pochmurno tego dnia… ale zorganizowane ognisko pod kopcem na którym można było sobie usmażyć kiełbaskę wynagrodziło wszystko zebranym. Tak się wszystkim spodobało, że kolejne takie spotkanie już zaplanowaliśmy.

Kalendarz wydarzeń z Fundacją Ecotravel – Wiosna 2022

Do zobaczenia!

Leave a Reply