Akcja Sprzątania Fundacja Ecotravel Wydarzenia

Podsumowanie 8 Akcji Sprzątania Czysta Dłubnia Jesień 2021

Sprzątanie Dłubni za nami! Były ecowarszaty, spływ kajakowy i wędrówka po brzegach naszej Dłubni. Dziś wiemy, że Dłubnia znów jest bardziej czysta. Wszystko dzięki Wam. Bardzo dziękujemy za ten wspólnie spędzony słoneczny dzień w rodzinnej atmosferze. Jesteście wspaniali!

Jedno jest pewne … pogoda była zamówiona! Pomimo zimnego poranka im bliżej było południa słońce zagrzewało nas mocniej z każdą chwilą. Dodatkowo przedzieranie się brzegami i szukanie śmieci dodawało nam ruchu i szybko można było zapomnieć o chłodzie końca października. Przy niektórych “znaleziskach” naprawdę można było się nieźle zagrzać… ale o tym po kolei. Zobaczcie nasze podsumowanie i bogatą galerię zdjęć nadesłanych przez Was do nas.

Jeśli macie zdjęcia i chcecie się poprzez nas podzielić z innymi wyślijcie je na email fundacja@ecotravel.pl / A jak wrzucicie je gdzieś w social-media tagujcie zdjęcie #CzystaDłubnia

Z góry dziekujemy!

EcoWarsztaty “Czysta rzeka w dużym mieście”

Pogoda jak marzenie sprawiła, że wszyscy uśmiechnięci udali się na spacer z prowadzącym warsztaty Bartkiem. Wspólnie zbadaliśmy skład chemiczny wody w zalewie i w rzece. Zmierzyliśmy następnie rzekę badając jej szerokość, głębokość i prędkość przepływu. Następnie poznaliśmy zamieszkujące ją zwierzęta i rośliny. Wszystko po to aby ocenić jej czystość. Na zakończenie rodzinnie wysprzątaliśmy jej brzegi. Na wszystkich czekały upominki przekazane przez EkoMałopolska

EkoMałopolska logo

Warsztaty Czysta rzeka w dużym mieście są realizowane przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Spływanie za Sprzątanie

Chłopaki miali się czym wykazać! Wypłynęli już o godz. 10:00 i ich zadanem było wysprzątanie odcinka rzeki od al. Solidarności aż do mostu na ul. Ptaszyckiego. Spływanie za sprzątanie to zawsze jest przygoda. I tak właśnie było również teraz. Ogromny zator na rzece spowodował pewne zmiany w przebiegu spływu ale też dał okazję na wysprzątanie tego i wcześniejszych miejsc. A było co sprząta. Woda jednak śmieci niesie i na takich właśnie zatorach rzecznych zbiera się ich najwięcej.

Ogromnie dziękujemy Jackowi, Pawłowi, Jankowi i Aleksandrowi za wysprzątanie rzeki z kajaka oraz Tomkowi za zajęcie się tematem transportu kajaków i chłopaków.

od lewej: Aleksander, Janek, Jacek i Paweł
Jacek
Janek
Paweł

Zobaczcie sami jak to było na zdjęciach.


Sprzątanie brzegów

Na wszystkich czekały wyznaczone 3 obszary do wysprzątania… Najbardziej zanieczyszczonym okazał się obszar nr 2 będącym zakolem rzeki Dłubni. To dziki teren, porośnięty gęsto wysokimi trawami i krzewami przechodzącymi sukcesywnie w las. Strome brzegi rzeki nie są tak dostępne jak przy zalewie. Dlatego też tutaj trudniej było wysprzątać teren… ale dla chcącego nic trudnego. Wytargaliśmy z tego terenu takie skarby jak hulajnogę elektryczną, wózek dziecięcy składany czy inny trójkotłowy stalowy baaardzo ciężki wózek. To prawdopodobnie tam wrócimy wiosną… bo tam można znaleźć prawdziwe “cuda”!

Podsumowanie:

  • było nas ok. 70 osób rozproszonych na 3 obszary sprzątania, ecowarsztaty i spływ kajakowy)
  • z przygotowanych worków zniknęło z pewnością 100-150 szt.
  • najwięcej śmieci stanowiły folie wszelkiego rodzaju i butelki
  • zebraliśmy conajmniej 100 worków śmieci z brzegów a do nich trzeba dodać również te, które wypełnione zostały przez uczestników w ramach ecowarsztatów i spływu kajakowego.
  • Dodatkowo wydobyliśmy takie cudeńka jak np. wózek dziecięcy, spodnie, żelazny wózek trójkołowy, hulajnoga elektryczna, opony rowerowe.
  • w konkursie na najdziwniejszy śmieć znaleziony w Dłubni wygrała hulajnoga elektryczna;

Podobnie jak na wiosnę okazuje się, że brzegi Dłubni od strony Zalewu Nowohuckiego są z każdym rokiem czystsze.

A wszystko to wyłącznie Wasza zasługa!


Podziękowania!

Chcielibyśmy z tego miejsca podziękować:

Najważniejszym uczestnikom sprzątania czyli najmłodszym dzieciom za zaangażowanie w zbieranie śmieci i ich rodzicom za wspaniały przykład jak można dbać o wspólne dobro. Także babciom, dziadkom, ciociom, wujkom i innym członkom rodzin, którzy wybrali się na spacer nad rzekę razem z nami.


Firmie NAFTO za sfinansowanie ciepłego posiłku i dofinansowanie rękawic dla uczestników oraz aktywny udział w sprzątaniu Dłubni. To wy wydobyliście elektryczną hulajnogę z Dłubni!


Dziękujemy Województwu Małopolskiemu za przepiękne podarunki, które wręczyliśmy uczestnikom EcoWarsztatów “Czysta rzeka w dużym mieście”

EkoMałopolska logo

Podziękowania ślemy również do Piotra prowadzącego MaNHattan Grill BBQ nad Zalewem Nowohuckim, który to tradycyjnie wsparł nas miejscem ale również przygotował przesmaczny ciepły posiłek w dwóch wersjach – mięsnej i vege 🙂


Dziękujemy Pani Lidii z Cukierni Jerzy Bieniak za wspaniały słodki podarunek dla wszystkich sprzątających. Było przepysznie a jak ktoś chce więcej to zapraszamy co cukierni os. Zielone 16 🙂


Dziękujemy Agnieszce i Babkom z Nowej Huty za pomoc przy wydawaniu posiłku i ogarnięci tego wszystkiego co działo się tu kiedy my byliśmy tam nad rzeką 🙂


Dziękujemy Radnym Dzielnicy XVIII Nowa Huta Stanisławowi Morycowi, Tomaszowi Kudelskiemu i Rafałowi Brzezińskiemu oraz radnej Dzielnicy XVI Bieńczyce Agnieszce Łoś za aktywne uczestnictwo w sprzątaniu. Dziękujemy również Radnemu Sejmiku Małopolskiego Tomaszowi Urynowiczowi, który nieprzerwanie od początku akcji #CzystaDłubnia brodzi z nami za śmieciami w rzece.


Dziękujemy Miejskiemu Przedsiębiorstwu Oczyszczania w Krakowie za odbiór zebranych śmieci… a było ich trochę 🙂

MPO Kraków
Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie

Dziękujemy WSZYSTKIM, którzy też nie mogli być z nami tego dnia a wspierają naszą inicjatywę.


Dziękujemy za stałe wspieranie naszej akcji:

Sprzątanie Dłubni - Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie
Sprzątanie Dłubni - Rodzinny Ogród Działkowy Wisła
Sprzątanie Dłubni - Towarzystwo na Rzecz Ochrony Przyrody

Patronat nad akcją objęły:

Rada Dzielnicy XVI Bieńczyce i Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

Sprzątanie Dłubni - Dzielnica XVIII Nowa Huta
Sprzątanie Dłubni - Dzielnica XVI Bieńczyce

Wspierają nas również:

Staramy się by każda z naszych akcji była jak najlepiej zorganizowana, aczkolwiek nie jesteśmy doskonali. Dlatego, jeśli macie po naszej ostatniej akcji jakieś pomysły na ulepszenie jej, albo lepsze jej zorganizowanie, a może macie uwagi pozwalające ułatwić nam działania lub bardziej osobiście chcielibyście się zaangażować w wspólne sprzątanie Dłubni…

Piszcie śmiało do nas – fundacja@ecotravel.pl


Do zobaczenia na kolejnej akcji sprzątania!

Leave a Reply