Artykuły Strawa pod Kopcem Wandy Wydarzenia

Strawa pod Kopcem Wandy – Przywitanie Lata 2023

W połowie czerwca, na skraju letniego przesilenia, powraca do Krakowa plenerowe wydarzenie “Strawa pod Kopcem Wandy”. Wiele z tradycji Słowiańskiego święta Nocy Kupały, znanego ze swojego związku z wodą i ogniem, znów ożyje 18 czerwca na Kopcu Wandy, oferując mieszkańcom Krakowa rozmaite atrakcje.

Początek wydarzenia zaplanowano na godzinę 18:00. Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w prelekcji na temat tajemnic krakowskich kopców, podczas której dr Renata Leśniakiewicz-Drzymała podzieli się swoją wiedzą na temat wczesnego średniowiecza i relacji między dawnymi wierzeniami a chrześcijaństwem.

Dzieci w wieku od 6 lat będą mogły stworzyć swoje własne talizmany szczęścia pod okiem Moniki Filipowicz, absolwentki Akademii Teatralnej.

Również od godziny 18:00 do 20:00, Magdalena Petryna, przewodniczka beskidzka i edukatorka przyrodnicza, poprowadzi warsztaty o symbolice, właściwościach i zastosowaniu ziół, podczas których uczestnicy będą mieli możliwość zobaczenia wybranych roślin i zabrać ze sobą ziołowy bukiecik.

Przez cały wieczór na miejscu będzie obecna Grupa Dziejawa – Żywe Muzeum Słowiańszczyzny, które zamieni przestrzeń wokół kopca w średniowieczną wioskę. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć pokaz walki, zagrać w grę plenerową dla rodzin “W poszukiwaniu boskich żywiołów” i wiele innych.

Od 19:30 do 20:45 Kasia Chodoń z Kapelą Skrzaciki zagra koncert muzyki tradycyjnej, przybliżając piękno i różnorodność polskich pieśni ludowych.

Wraz z nastaniem wieczoru odbędzie się prelekcja na temat Wszechświata prowadzona przez Małgorzatę Bankowicz, doktorantkę Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wydarzenie zakończy się symbolicznym rozpalaniem ogniska na pamiątkę tradycji skakania przez ognie podczas Nocy Kupały – nie zapomnijcie zabrać czegoś do upieczenia na ognisku(!) my będziemy mieli dla Was patyki.

Zabierzcie ze sobą:

  • piknikowe koce i gadżety tj. kubki, talerzyki, sztućce – staramy się nie tworzyć śmieci – będzie beczkowóz z wodą!
  • coś do upieczenia na ognisku – patyki zapewniamy.
  • dobry humor

Wydarzenie jest bezpłatne i otwarte dla wszystkich. Serdecznie zapraszamy do dołączenia do nas w tym wyjątkowym przywitaniu lata.

Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie: Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa >> Strawa pod Kopcem Wandy – przywitanie lata 2023

1 Comment

Leave a Reply