Akcja Sprzątania Fundacja Ecotravel Wydarzenia

11 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia

11 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia Wiosna 2023 – Wiosennego sprzątania czas właśnie nadchodzi! Działamy na rzecz czystości naszej Dłubni. W niedzielę 2 kwietnia bierzemy się do pracy. Przybywajcie i zapraszajcie rodziny, przyjaciół i znajomych. Razem posprzątajmy nasz kawałek świata. W planach ognisko!

Czysta Dłubnia Wiosna 2023
11 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia 02.04.2023

Kiedy i gdzie Sprzątamy Dłubnię?

Spotykamy się 2 kwietnia 2023 (niedziela). Będziemy sprzątać 2 obszary przy Dłubni. W jednym już byliśmy ale tuż obok jest jeszcze miejsce, które aż się prosi aby odwiedzić je z workiem na śmieci. A wszystko to na końcu ul. Wojciechowskiego.

Wyjątkowo spotykamy się na samym końcu ul. Wojciechowskiego (za hotelem Santorini) za mostkiem nad młynówką – popatrzcie na mapę. Start: 11:00 i będziemy tam do 14:00. Wcześniej bo o godzinie 10:00 rozpoczną się “Spływanie i Sprzątanie” na starcie Szlaku Kajakowego Dłubnia – Chcesz się zapisać na spływ? Czytaj informacje poniżej!). Sprawdźcie mapę na której łatwo poznacie obszar sprzątania. Pakiety do sprzątania (rękawice, worki) będą dostępne na miejscu w dniu rozpoczęcia akcji.

10 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia 9.10.2022 plakat

Jak będziemy sprzątać Dłubnię?

1. Tradycyjne sprzątanie brzegów dla dużego i małego

9 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia Wiosna 2022 fot. Klaudia Augustyn

Mamy 2 obszary do sprzątania – dla rodziców z dziećmi i dorosłych:

 • Obszar Sprzątania “ul. Wojciechowskiego – prawa strona” (zielony) ok. 3,54 ha — Zbiórka godz. 11:00 – teren dobry dla rodzin z dziećmi – płaski. Jednak miejscami mocno zróżnicowany pod względem drzew i krzewów. Uwaga na strome skarpy brzegów rzeki – tam nie podchodzimy z dziećmi — można wpaść do rzeki! Worki i rękawice czekają na Was na starcie. Prosimy przygotować odpowiednie obuwie zamienne (gumiaki/kalosze) a ostatecznie obuwie za kostkę. Sprzątanie będzie odbywać się na zasadzie wolnego spaceru na obszarze. Zakończenie w miejscu Startu. Tutaj będzie na Was czekać ciepły posiłek wydawany od godz. 13:00. Śmieci zostawiamy tam, gdzie samochód MPO Kraków może podjechać — czyli jedynie wzdłuż drogi utwardzonej – przy mostku nad młynówką iza mostkiem na rzece Dłubni – zobacz te miejsca na mapie.
 • Obszar Sprzątania “ul. Wojciechowskiego – lewa strona” (czerwony) ok. 2,27 ha — Zbiórka godz. 11:00 – teren dla dorosłych – zróżnicowany i poprzecinany “suchymi” młynówkami. Uwaga na wyjątkowo strome kilku-kilkunastometrowe skarpy brzegów rzeki Dłubni. Worki i rękawice czekają na Was na starcie. Prosimy przygotować odpowiednie obuwie zamienne (gumiaki/kalosze) a ostatecznie obuwie za kostkę. Sprzątanie będzie odbywać się na zasadzie wolnego spaceru na obszarze. Zakończenie w miejscu Startu. Tutaj będzie na Was czekać ciepły posiłek wydawany od godz. 13:00. Śmieci zostawiamy tam, gdzie samochód MPO Kraków może podjechać — czyli jedynie wzdłuż drogi utwardzonej – przy mostku nad młynówką iza mostkiem na rzece Dłubni – zobacz te miejsca na mapie.

Zobacz Mapę Akcji Sprzątania w Krakowie gdzie znajdziesz inne miejsca w których możesz pomóc przyrodzie!

Dodaj do mapy swoją akcję sprzątania – napisz do nas fundacja@ecotravle.pl

2. Kajakiem – Spływanie i Sprzątanie czyli sprzątamy rzekę z kajaka!

Spływanie za Sprzątanie - 8 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia Jesień 2021
Spływanie za Sprzątanie – 8 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia Jesień 2021

To coś dla odważnych i już wcześniej kajakiem spływających po rzece Dłubni czy też innych rzekach razem z nami. Wraz z prowadzącym grupę w pojedynkę w kajaku 2-osobowym będziecie sprzątać rzekę z kajaka, wrzucając śmieci do kajaka. Metą będzie most na ul Ptaszyckiego, gdzie śmieci zostaną wyładowane z kajaków, a kajaki wrócą na przyczepę. Tutaj też będzie zakończenie akcji sprzątania i ciepły posiłek. Zapewniamy transport nad zalew Nowohucki. Oczywiście, przygotowujecie się tak, jak na prawdziwy spływ tj. zabieracie suche rzeczy na przebranie — będzie mokro. Uwaga! Sprzątanie uzależnione jest od warunków pogodowych i może być odwołane.

Spływanie za Sprzątanie - 8 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia Jesień 2021
Spływanie za Sprzątanie – 8 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia Jesień 2021
 • Zbiórka: 9:45 / Start: 10:00
 • Miejsce spotkania: Początek szlaku kajakowego Dłubnia – okolice placu zabaw nad Zalewem Nowohuckim (za tężnią) – patrz mapa! Meta: most na ul. Ptaszyckiego.
 • Zapisy: ola@ecotravel.pl z tematem “Sprzątanie za Spływanie” i podaniem imienia i nazwiska.

Program ramowy Sprzątania Dłubni

9 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia Wiosna 2022

Spotykamy się 2 kwietnia 2023 (niedziela):

11 Czysta Dłubnia Wiosna 2023 odbędzie się od tradycyjnego spotkania z uczestnikami na początku i zakończenia na którym zrobimy podsumowanie. Oczywiście musimy zrobić wszystko z zachowaniem szczególnej ostrożności i wynikających z przestrzegania obowiązującego prawa wynikającego z pandemii. Akcja ma charakter indywidualnego sprzątania.

Sprzątamy obszar na końcu ul. Wojciechowskiego

 • Akcja będzie trwała od godziny 11:00 do 14:00.
 • Po otwarciu akcji sprzątania i przekazaniu informacji organizacyjnych zostaną rozdane worki na śmieci i rękawice.
 • Sprzątamy do godz. 13:00 i spotykamy się w miejscu startu (patrz mapa powyżej) gdzie podsumujemy akcję i zrobimy konkurs na najdziwniejszy śmieć znaleziony podczas akcji – wręczymy drobną nagrodę zwycięscy.
 • Posiłek będzie wydawany w godz. 12:00-14:00.

Zapewniamy worki i rękawiczki do odebrania na miejscu po otwarciu akcji sprzątania … ale jak macie swoje rękawiczki prosimy o ich zabranie.

9 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia Wiosna 2022
materiały do sprzątania

11 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia Wiosna 2023 – Co zabrać?

Jeśli masz własne rękawiczki zabierz ze sobą. Worki dzięki MPO Kraków zapewnimy wszystkim uczestnikom. Jednak, aby śmieci nam nie przybyło, przy organizacji sprzątania prosimy zabierz ze sobą:

 • własny kubek na herbatę/kawę oraz miskę ze sztućcami na ciepły posiłek.
 • jeśli masz własne rękawice to zabierz je ze sobą – będzie więcej dla innych!
 • masz gumiaki lub kalosze? Zabierz je ze sobą – mogą się przydać.

Bezpieczne sprzątanie Dłubni

Miej ze sobą rękawiczki. Najlepiej takie, jak do prac w ogrodzie. Jeśli nie będziesz ich miał – postaramy się je dostarczyć. Jednak nie możemy zapewnić tego, że każdy takie otrzyma. Zachowaj szczególną ostrożność podczas sprzątania. Bezpieczeństwo wszystkich uczestników jest rzeczą najważniejszą. Dlatego też, prosimy o zastosowanie się do niniejszych wskazówek:

 • Nie zbieramy rozbitego szkła i ostrych śmieci (puszki po konserwach itp.)
 • Nie odkręcamy butelek, słoików czy pojemników jeśli znajdują się w nim płyny niewiadomego pochodzenia – nie wylewamy niczego, zakręcone wrzucamy do worka.
 • Odpowiednie ubranie – sportowe buty/buty za kostkę/gumniaki-kalosze, długie spodnie, bluza z długimi rękawami, czapka – ochronią Was od gałęzi i przybrzeżnych krzaków
 • Zachowujemy szczególną ostrożność przy brzegach rzeki – w wielu miejscach są one bardzo strome a woda w rzece jest głęboka.

Pamiętaj o zachowaniu bezpiecznej odległości pomiędzy uczestnikami naszej akcji.

Chroń siebie i innych!

11 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia Wiosna 2023

WSPIERAJĄ NAS!

Czysta Dłubnia Wiosna 2022 - NAFTO

Kochani!

W 11 akcji sprzątania Czysta Dłubnia Wiosna 2023 nie jesteśmy sami. Trzeci raz z rzędu naszą akcję wsparła finansowo nowohucka firma NAFTO Sp. z o.o. Dzięki temu wsparciu będziemy mogli wyposażyć Was w bezpieczne rękawice i zapewnić jednodaniowy ciepły posiłek. Jednocześnie pracownicy NAFTO Sp. z o.o. wesprą nas na miejscu we wspólnym sprzątaniu.

Bardzo dziękujemy!

oraz nieustannie 🙂

Czysta Dłubnia Wiosna 2022 - Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie
 • Wspaniałe słodkie podarunki dla sprzątających będą czekać z magicznej cukierni os. Zielone 16
Czysta Dłubnia Wiosna 2022 - Rodzinny Ogród Działkowy Wisła
9 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia Wiosna 2022 - Grill Manhattan

Patronat nas akcją objęły:

Patronat nad naszą akcją objęły Rada Dzielnicy XVI Bieńczyce i Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

Czysta Dłubnia Wiosna 2022 - Dzielnica XVIII Nowa Huta
Dzielnica XVI Bieńczyce
Nowohucianie

Wspierają nas również:

Staramy się by każda z naszych akcji była jak najlepiej zorganizowana – aczkolwiek nie jesteśmy doskonali. Dlatego, jeśli macie po naszej ostatniej akcji pomysły na ulepszenie jej, albo lepsze jej zorganizowanie, a może macie uwagi pozwalające ułatwić nam działania lub bardziej osobiście chcielibyście się zaangażować w wspólne sprzątanie Dłubni…

Piszcie śmiało do nas – fundacja@ecotravel.pl

Czysta Dłubnia to nasz wspólny cel!

Bądźcie tam razem z nami – Do dzieła i do zobaczenia!

Wydarzenie na Facebooku: 11 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia Wiosna 2022


Tak było jesienią 2022 roku podczas 10 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia 🙂

Leave a Reply