Akcja Sprzątania Fundacja Ecotravel

#CzystaDłubnia – 5 Akcja Sprzątania Wiosna 2019

#CzystaDłubnia – 5 Akcja Sprzątania rzeki Dłubni – Wiosna 2019!

To już piąty raz spotkamy się nad wodami Dłubni! Trzymajcie kciuki za pogodę by nam znów nie spłatała figla. Mamy całkiem nowe miejsce do wysprzątania ale też wrócimy na “stare śmieci”. Nie będzie łatwo ale ponownie spróbujemy wysprzątać naszą Nowohucką Amazonkę.

Kiedy odbędzie się akcja sprzątania?

23 marca 2019 (sobota) godz. 11:00 – Tradycyjnie spotykamy się nad Zalewem Nowohuckim przy Grill maNHattan B.B.Q pod Domem Wędkarza (ul. Bulwarowa). Tam, jak to już się przyjęło, dowiecie się kilka słów dotyczących przebiegu akcji, zasad bezpiecznego sprzątania, rozdamy worki, rękawiczki i przejdziemy na zaplanowany teren naszego sprzątania. Więcej szczegółów: co zabrać ze sobą, jak bezpiecznie sprzątać i który odcinek rzeki sprzątamy – poniżej!

Plakat do wydrukowania: 5 Akcja Sprzątania Dłubni Wiosna 2019 – plakat

Gdzie sprzątamy?

Wracamy do miejsca zaplanowanego na jesień. Na 5 Akcję #CzystaDlubnia wybraliśmy odcinek rzeki niedaleko Zalewu Nowohuckiego jednak do niego nie przynależnym. Ciągnie się on od mostu na Alei Solidarności (włącznie) wzdłuż ul. Melchiora Wańkowicza aż do mostku nad Dłubnią prowadzącym do ROD Wanda. To około 600 metrów długości rzeki jednak obszar do wysprzątania stanowi wyzwanie bo obejmuje on około 2.5 ha!

Aby tam się dostać przejdziemy od strony zalewu pod mostem na Alei Solidarności.

Dodatkowo w porównaniu z planami jesiennymi uruchamiamy trasę nr 1B dla Rodziców z Dziećmi – Szczegóły poniżej.

Przygotowane są 2 trasy sprzątania:

Trasy dla Rodziców z Dziećmi (zielone) – w porównaniu z planami jesiennymi dodaliśmy jeszcze jedną, starą i dobrze nam znaną trasę sprzątanie.

 • Trasa nr 1A trasa prowadzi wzdłuż ul. Melchiora Wańkowicza. Tutaj pod opieką rodziców sprzątamy najbliższe okolice drogi uważając na miejscami strome brzegi rzeki.
 • Trasa nr 1B – obejmującą obszar przy Zalewie Nowohuckim. Trasa ta będzie dla prawdziwych nowicjuszy i małych dzieci.

Trasa nr 2 (czerwona) dla Młodzieży i Dorosłych – trasa prowadzi pasem zieleni porastającym brzegi rzeki. Odpowiednie obuwie i strój obowiązkowe. Należy uważać na to gdzie się stąpa, gdyż miejscami jest bardzo ślisko. Uwaga na strome brzegi! Dla osób posiadających wodery i planujących wejście do wody informujemy, że miejscami woda w rzece jest bardzo głęboka a przy tym rwąca. Trzymajmy się płycizn!

Pamiętajcie! Nic na siłę – bezpieczeństwo uczestników jest najważniejsze.

Ważne! Na obejmującym terenie znajdują się domostwa i garaże – NIE ZAPUSZCZAMY SIĘ W TEN TEREN! Nie wchodzimy do środka, nie podchodzimy w pobliże tych miejsc. Nie jest nam znany stan techniczny obiektów dlatego nie sprzątamy tamtych miejsc. Wasze bezpieczeństwo jest najważniejsze!

Uwaga! Dołącza do nas mazurska ekipa KLUB SPORTOWY MAGNES NEODYMOWY OSTRÓDA!

Jakie śmieci zbieramy?

 • zbieramy możliwie wszystkie napotkane śmieci z wyjątkiem rozbitego szkła i tych śmieci, które mogą grozić skaleczeniem;
 • nie sortujemy śmieci na miejscu – zbieramy wszystko do jednego worka.

Gdzie zostawiamy worki ze śmieciami?

 • na Trasie nr 1A i 2 worki ze śmieciami odkładamy na poboczu wzdłuż ul. Melchiora Wańkowicza. W miarę możliwość zabieramy do wyznaczonego na mapie miejsca składowania zebranych śmieci (patrz na mapie).
 • na Trasie nr 1B worki zostawiamy wzdłuż pieszej alejki najbliższej brzegowi rzeki.

Co zabrać ze sobą?

 • Rękawiczki ochronne najlepiej ogrodnicze – materiałowe (na brzeg) lub gumowe (do wody)
 • Kubek i łyżeczkę na herbatę/kawę
 • Znajomych, Rodzinę, Przyjaciół!

Akcję #CzystaDlubnia zakończymy 13:00 i następnie udamy się na miejsce naszego wcześniejszego spotkania czyli Grill maNHattan B.B.Q pod Domem Wędkarza (ul. Bulwarowa) nad Zalewem Nowohuckim.

To nie wszystko!

 • Odbędzie się KONKURS dla uczestników sprzątania 🙂 Szczegóły na miejscu!
 • Tradycyjnie dla każdego aktywnego uczestnika, na zakończenie, będzie czekał ciepły posiłek.
 • Dla mniej przygotowanych do sprzątania będziemy mieli niezbędny sprzęt (rękawiczki).
 • Tradycyjna gorąca herbata będzie czekać na wszystkich uczestników (będzie bardziej EKO jak zabierzcie swoje własne kubki i łyżeczki) zorganizowana przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie,

MPO Kraków

 • ArcelorMittal Poland oprócz aktywnego udziału również przygotuje dla wszystkich aktywnych uczestników smaczną i ciepłą strawę 🙂

Rodzinny Ogród Działkowy Wisła

PZW Kraków

 • Będziemy też sprzątać z wody wsparci w spodnio-buty tzw. wodery dostarczone przez Towarzystwo na Rzecz Ochrony Przyrody – jesteśmy ciekawi co wydobędziemy tym razem.

 • Pamiętacie pyszną pizzę? Również teraz HousePizza będzie z nami i podzieli się swoją pyszną włoską pizzą.

housepizza


Jeśli macie po naszej ostatniej akcji jakieś pomysły na ulepszenie jej albo lepsze jej zorganizowanie, może macie uwagi pozwalające ułatwić nam działania lub bardziej osobiście chcielibyście się zaangażować w wspólne sprzątanie Dłubni piszcie śmiało do nas – fundacja@ecotravel.pl


Bądźcie tam razem z nami – Do zobaczenia! #CzystaDlubnia

Wydarzenie na Facebooku: 5 Sprzątanie Dłubni

Patronat nad naszą akcją objęły Rada Dzielnicy XVI Bieńczyce i Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

Dzielnica XVIII Nowa Huta

Dzielnica XVI Bieńczyce

Wspierają nas:

 


Zapisz się do naszego Newslettera i dołacz do 27 subskrybentów.

Leave a Reply