EduOgnisko Wydarzenia

EduOgnisko – Co to za roślina?

EduOgnisko czyli Lekcja w Terenie dla rodziców z dziećmi – Flora Wiosenna Lasów

Zapraszamy rodziców z dziećmi na EduOgnisko do Lasku Mogilskiego w którym odbędzie się lekcja w terenie z rozpoznawania wiosennych kwiatów runa leśnego w dniu 17 kwietnia o godz. 11:00.

Dlaczego Las Mogilski?

W całej Nowej Hucie nie ma bardziej cennego siedliska przyrodniczego jak właśnie Lasek Mogilski i niedaleki Lasek Łęgowy. To tak naprawdę dwa ostatnie skupiska leśne w całej Nowej Hucie. A czy wiedzieliście też o tym, że ten mały lasek to szczątki dawnej podmokłej puszczy, która w piastowskich czasach obej­mowała znaczne obszary Polski. Jeśli by tylko mógł przemówić Kopiec Wandy z pewnością by to potwierdził… Dlatego tak cennymi są te miejsca i dlatego chcemy Was tam zabrać.

Lasek Mogilski ze względu na tutejsze ziemie i bliskość rzeki Wisły jest bardzo żyzny. Choć ma powierzchnie tylko 24 ha jego runo jest naprawdę bardzo bogate w roślinność. Wiosna to najlepszy czas by wybrać się właśnie tu i zobaczyć jak to bogactwo runa leśnego pięknie kwitnie wznosząc się pośpiesznie w kierunku słońca, które niebawem zostanie zasłonięte przez listowie tutejszych starych wiązów, dębów i jesionów.

Chcielibyśmy zaprosić Wszystkich chętnych na bliższe spotkanie z tutejszym bogactwem runa leśnego.

Lekcja w Terenie - Co to za roślina?

Jak wygląda taka lekcja w terenie?

To nauka poprzez zabawę dla rodziców z dziećmi. Wszyscy otrzymają na czas zajęć klucz do rozpoznawania roślin i wspólnie – rodzice z dziećmi – udadzą się na spacer po Mogilskim Lasku. W trakcie spaceru będzie można rozpoznać wszystkie kwitnące rośliny. Klucz jest skonstruowany tak, że na podstawie cech zewnętrznych rośliny będzie można z łatwością ustalić gatunek rośliny, którą badamy.

Zadaniem tej konkretnej lekcji w terenie jest zwrócenie najmłodszym uczestnikom szczególnych cech roślin na ogół których nie zwracamy uwagi a jednak zdecydowanie rożnych u różnych gatunków. Rośliny różnią się nie tylko kolorami kwiatów i wielkością liści ale również liczbą płatków, kształtem, budową czy brzegiem liści. Stąd tez wyodrębnia się poszczególne gatunki jak i dopasowuje do konkretnych Rodzin i Rządów.

Klucz podpowiada również wiele ciekawostek związanych z życiem rośliny, pochodzeniem jej nazwy, czy jest pod ochroną jak i informuje o niebezpieczeństwach bo część z nich jest trująca.

Program: 17 kwietnia 2016 (niedziela)

godz. 11:00 – spotykamy się w Lasku Mogilskim – kilka informacji na temat klucza i udajemy się na rozpoznawanie roślin.

godz. 12:30 – udajemy się na krótki spacer do Rodzinnego Ogrodu Działkowego WISŁA i gdzie będzie na nas czekać ognisko (lub grill co uzależniamy od pogody) i pieczemy kiełbaski.

ok. godz. 13:30 zakończenie.

Zapewniamy:

  • materiały do zajęć, ognisko i patyki na kiełbaski,

Co zabrać?

  • kiełbaskę do pieczenia na ognisku, pieczywo, własny kubek, sztućce, talerzyki i dobry humor.

Jak dotrzeć na miejsce?

  • najlepiej rowerem, hulajnogą, rolkami, pieszo… autobusem nr 123.

Zasady zachowania się w lesie:

  • nie zrywamy kwiatów, liści, łodyg – zwiędną w przeciągu kilkunastu minut a wiele z nich ma trujące i drażniące soki,
  • nie wykopujemy kwiatów z runa – nie przetrwają w domu, żyć mogą tylko tutaj.
  • staramy się trzymać alejek, nie wchodźmy dalej niż to jest potrzebne
  • okres lęgowy ptaków właśnie się rozpoczyna – nie chcemy ich wypłoszyć dlatego zachowujmy się tak by im nie przeszkadzać,
  • wszystko co wnosimy do lasu z lasu zabieramy – papierek po zjedzeniu kanapki czy butelkę po wypiciu zabieramy ze sobą,
  • zabierz ze sobą worek na śmieci – spacerują możesz pomóc sprzątać.

Zgłoszenia:

Nie ma limitu miejsc jednak chlelibyśmy przewidzieć liczbę osób, które nas odwiedzą by przygotować odpowiednią ilość kluczy i materiałów. Będziemy wdzięczni za wiadomość e-mail ze zgłoszeniem fundacja@ecotravel.pl.


 

Wspierają nas:

Dzielnica XVIII Nowa Huta

MPO Kraków

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

Rodzinny Ogród Działkowy Wisła


Zapisz się do naszego Newslettera i dołacz do 48 subskrybentów.

Leave a Reply