Artykuły MikroWyprawy Wydarzenia

Szlakami Parków Narodowych Małopolski

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Nowej Huty oraz innych dzielnic Krakowa do aktywnego odkrywania naturalnych skarbów Małopolski! Fundacja Ecotravel organizuje serię wyjątkowych wypraw do trzech z sześciu malowniczych Parków Narodowych Małopolski. To niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć mniej znane, ale równie fascynujące zakątki Tatrzańskiego, Magurskiego i Gorczańskiego Parku Narodowego.

Każda wyprawa to nie tylko spacer po ścieżkach przyrodniczych, ale także spotkanie z żywą kulturą, tradycją i historią regionu. Odkryjemy regionalne dźwięki, skosztujemy lokalnych przysmaków i porozmawiamy z pasjonatami, którzy z miłością opowiedzą o swoich małych ojczyznach.

Chcemy pokazać, jak blisko Krakowa można znaleźć idealne miejsca na wypoczynek bez tłumów, poznając przy tym ciekawe i często nieodkryte atrakcje turystyczne. Dołącz do nas i zainspiruj się do samodzielnego odkrywania uroków Małopolski!

Zapisy na Wycieczki:

Zapisy na wyprawy przyjmujemy elektronicznie na adres email ola.wyszynska@fundacjaecotravel.pl – liczba miejsc jest ograniczona, a o udziale decyduje kolejność zgłoszeń. Szczegółowe informacje o wyprawach znajdziesz poniżej na naszej stronie internetowej. Nie przegap tej przygody – razem wspierajmy lokalną turystykę i cieszmy się pięknem Małopolski, które mamy na wyciągnięcie ręki!

Wycieczka Tatrzański Park Narodowy – 18.11.2023r.

Wyprawa do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Nasza wyprawa obejmie szlak: Hala Stoły z zabytkowymi szałasmi, który przejdziemy z lokalnym przewodnikiem. Zwiedzimy Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego, które ukaże nam to co w parku najcenniejsze. Naszą wędrówką zakończymy poczęstunkiem regionalnymi produktami przy żywej muzyce bliskiej historii regionu, a poprzedzone spotkaniem z pasjonatem przyrodnikiem, które opowie nam o najcenniejszych walorach przyrodniczych Parku w tym o Kozicy Tatrzańskiej która znajduje się w logo Parku.


Relacja z Wycieczki do Tatrzańskiego Parku Narodowego

Data: 18 listopada 2023 roku
Miejsce: Tatrzański Park Narodowy, Małopolska, Polska

W minioną sobotę mieliśmy przyjemność uczestniczyć w niezapomnianej wycieczce do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Kiedy w Krakowie zaczynaliśmy całą wycieczkę w zimny i mokry poranek nikt się nie spodziewał tego co zastaniemy na miejscu. Już na samym początku przywitała nas cudowna zimowa aura – świeży śnieg pokrywał malownicze krajobrazy, tworząc bajkowy nastrój.

Nasza przygoda rozpoczęła się na Hali Stoły, gdzie w towarzystwie lokalnego przewodnika podziwialiśmy zabytkowe szałasy. Było to idealne wprowadzenie do bogatej historii i kultury tego regionu. Następnie odwiedziliśmy Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego. To miejsce okazało się skarbnicą wiedzy o faunie i florze parku, a także o jego najcenniejszych walorach przyrodniczych. Szczególnie urzekła nas prezentacja na temat Kozicy Tatrzańskiej, symbolu parku.

Po edukacyjnej części przyszedł czas na prawdziwe doznania regionalne. Spotkanie z pasjonatem przyrody, który zarażał nas swoją pasją i wiedzą o parku, było prawdziwą gratką. A potem – regionalne smakołyki! Poczęstunek, w którym królowały lokalne produkty, był doskonałą okazją do degustacji smaków Małopolski.

Na zakończenie czekała na nas niespodzianka – żywa muzyka góralska, która dodatkowo umilała nasze kulinarno-kulturowe doświadczenia. Ta muzyka, bliska historii regionu, wprawiła wszystkich uczestników w wyjątkowy nastrój.

Podsumowując, wycieczka do Tatrzańskiego Parku Narodowego była niesamowitym doświadczeniem, łączącym w sobie piękno przyrody, bogactwo kulturowe oraz lokalne tradycje. To wyjątkowe miejsce w Polsce, które każdy powinien odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Serdecznie polecamy wszystkim takie wyjazdy!


Wycieczka Magurski Park Narodowy – 26.11.2023r.

Wyprawa do Magurskiego Parku Narodowego – chyba najmniej znanego Małopolanom . Nasza wyprawa obejmie szlak turystyczny na Cergową z wejściem na wieżą widokową z przejściem z lokalnym przewodnikiem. Zwiedzimy Ośrodek Edukacyjno – Muzealny im. Jana Szafrańskiego który ukaże nam to co w parku najcenniejsze. Naszą wędrówkę zakończymy poczęstunkiem regionalnymi produktami przy żywej muzyce bliskiej historii, związanej z regionem a poprzedzone spotkaniem z pasjonatem przyrodnikiem, które opowie nam o najcenniejszych walorach przyrodniczych Parku w tym o Orliku Krzykliwym znajdującym się w logo Parku.


Relacja z Wycieczki do Magurskiego Parku Narodowego

Data: 26 listopada 2023 roku
Miejsce: Magurski Park Narodowy, Małopolska, Polska

Nasza podróż do Magurskiego Parku Narodowego, ukrytego klejnotu Małopolski, była niezapomnianym doświadczeniem. Nasz marsz rozpoczęliśmy od szlaku na malowniczą Cergową Górę, gdzie zimowa aura przywitała nas pełną paletą swych uroków. Mimo śnieżnych przeszkód, pod opieką doświadczonego przewodnika, bez trudu dotarliśmy na szczyt. Puste szlaki i otaczająca nas dzika przyroda, uśpiona w białym śniegu, na długo zostaną w naszej pamięci.

Następnym punktem programu było zwiedzanie Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego im. Jana Szafrańskiego. To tu mieliśmy okazję zgłębić tajemnice parku, a przede wszystkim poznać historię jego symbolu – Orlika Krzykliwego. Fascynujące opowieści i eksponaty pozwoliły nam lepiej zrozumieć unikalność tego miejsca.

Zwieńczeniem naszej wyprawy była regionalna uczta. Krempna zaskoczyła nas gościnnością i bogactwem lokalnych smaków. Poczęstunek przy akompaniamencie żywej muzyki, nawiązującej do tradycji regionu, dodał magii naszemu spotkaniu. Wspólne rozmowy i śmiech w towarzystwie mieszkańców i naszego przewodnika dopełniły atmosfery ciepła i wspólnoty.

Podróż do Magurskiego Parku Narodowego to więcej niż wycieczka – to podróż w głąb niezwykłej kultury i przyrody Małopolski. Ta wyprawa była prawdziwą perełką, która ukazała nam niesamowite piękno i unikalność Magurskiej ziemi. Wszystkim Małopolanom i nie tylko serdecznie polecam odwiedzenie tego magicznego miejsca!


Wycieczka Gorczański Park Narodowy – 03.12.2023r.

Wyprawa do Gorczańskiego Parku Narodowego. Nasza wyprawa obejmie szlak Doliną Gorcowego Potoku prowadzona będzie przez lokalnego przewodnika. Zwiedzimy Wystawę przyrodniczą w Ośrodku Edukacyjnym Gorczańskiego Parku Narodowego. Naszą wędrówką zakończymy poczęstunkiem regionalnymi produktami przy żywej muzyce bliskiej historii miejsca i regionu. A to zostanie poprzedzone spotkaniem z przyrodnikiem. Opowie nam o najcenniejszych walorach Parku a przede wszystkim o małej salamandrze, która jest wizytówką Gorczańskiego Parku.


Sprawdź stronę projektu: https://szlakamiparkownarodowychmalopolski.wordpress.com/


Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Leave a Reply