Fundacja Ecotravel MikroWyprawy Wydarzenia

Małopolska Przygoda: Wisła w Kajaku i na Rowerowym Szlaku

Odkryj Małopolskę z Kajaka i Roweru

Drodzy mieszkańcy Krakowa, zapraszamy Was na niezwykłą przygodę! Małopolska Przygoda to seria czterech całodniowych wypraw, podczas których połączycie przyjemność z pływania kajakiem z ekscytującą jazdą rowerem wzdłuż malowniczej Wisły. To wyjątkowa okazja, by poznać piękno naszego regionu, cieszyć się aktywnym wypoczynkiem i odkrywać lokalne atrakcje. Przygotujcie się ponieważ czeka na Was niezapomniana przygoda!

Niezbędne wyposażenie uczestników

Przed wyruszeniem na przygodę, upewnijcie się, że macie ze sobą:

  • Własne rowery (nie elektryczne!)
  • Rower nie może mieć zamontowanych elementów utrudniających przewożenie na przyczepie kajakowej (np. koszyczki). W przypadku konieczności, takie elementy muszą być zdemontowane na czas przejazdu.

Program Wypraw – Daty i Trasy

11 Sierpnia 2024: Borek – Tyniec

Pierwsza wyprawa obejmuje odcinek rowerowy z Borka do Łączan (34,5 km) oraz spływ kajakowy z Łączan do Tyńca (24,5 km). Trasa rowerowa prowadzi wzdłuż rzeki Wisły. Po dotarciu do Łączan, przesiądziemy się do kajaków i popłyniemy do Tyńca. W programie mamy zwiedzanie Skansenu w Wygiełzowie oraz udział w regionalnych warsztatach “Strój Krakowski”, które przybliżą nam historię kultury ludowej. W Jankowicach spotkamy się z gospodyniami, które przygotują dla nas lokalne przysmaki i opowiedzą o ciekawych miejscach w okolicy. Odwiedzimy także winnicę, gdzie zwiedzimy jej teren i dowiemy się o procesie produkcji wina oraz weźmiemy udział w degustacji. Rozpoczęcie i zakończenie wyprawy planowane jest przy Zalewie Nowohuckim.

13 Sierpnia 2024: Tyniec – Kraków (Nowa Huta)

Druga wyprawa rozpocznie się od 11,5 km odcinka kajakowego z Tyńca do Wawelu w Krakowie, a następnie przejedziemy 12 km na rowerach do Nowej Huty. Rozpoczniemy od śniadania w Klasztorze Benedyktynów, gdzie spróbujemy lokalnych wyrobów przygotowanych przez mnichów. Śniadaniu będzie towarzyszył brat opat, który opowie nam o codziennym życiu w klasztorze i oprowadzi po podziemiach. Następnie zwiedzimy Muzeum Czartoryskich, które jest często pomijane przez wycieczkowiczów, a posiada niezwykle cenne dzieła sztuki, takie jak “Dama z gronostajem” i “Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem”. Na trasie przewidziany jest piknik z poczęstunkiem przygotowanym przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich/Miejskich z terenu dzielnicy Nowa Huta.

15 Sierpnia 2024: Kraków (Nowa Huta) – Ispina

Trzecia wyprawa to 9,5 km kajakowania z Nowej Huty do Niepołomic oraz 18,5 km jazdy rowerem do Ispiny. Zwiedzimy Zamek w Niepołomicach, gdzie poznamy zarówno historię zamku, jak i kulinarną stronę XIV wieku podczas warsztatów savoir-vivre. Obiad zjemy w zamkowej restauracji. Odwiedzimy także stadninę koni z gospodarstwem agroturystycznym, gdzie najmłodsi uczestnicy będą mogli dosiąść kucy. Przy ognisku posłuchamy opowieści o koniach i ich roli dawniej i dziś. Zwiedzimy również szkółkę krzewów ozdobnych i weźmiemy udział w warsztatach ogrodniczych.

17 Sierpnia 2024: Świniary – Ujście Jezuickie

Ostatnia wyprawa obejmuje 14,6 km kajakowania ze Świniar do Górki-Most oraz 24 km jazdy rowerem do Ujścia Jezuickiego. Na trasie zwiedzimy ścieżkę turystyczno-rekreacyjną w Witowie z lokalnym przewodnikiem, który opowie nam o historii miejscowości. Zorganizowany będzie piknik na świeżym powietrzu z lokalnymi produktami. Zwiedzimy także Zagrodę Felicji Curyłowej w Zalipiu, gdzie weźmiemy udział w warsztatach Etno-dizajn „Malowany świat Zalipie”. Podziwiamy ujście Dunajca do Wisły, a zakończenie wyprawy umili spotkanie z gospodyniami, które opowiedzą o lokalnych tradycjach i przygotują tradycyjny poczęstunek.

Jak się Zgłosić?

Aby wziąć udział w jednej z naszych wypraw, prosimy o wysłanie zgłoszenia na adres e-mail: ola.wyszynska@fundacjaecotravel.pl. W zgłoszeniu należy podać:

  • Imiona i nazwiska uczestników
  • Telefon kontaktowy
  • Adres e-mail
  • Wybrany termin wyprawy (można wpisać wszystkie cztery terminy, co zwiększa szansę na zakwalifikowanie się)

Pamiętajcie, że samo wysłanie zgłoszenia nie gwarantuje rezerwacji – potwierdzeniem jest otrzymanie zwrotnego e-maila z akceptacją regulaminu.

Przygotowania i Wymagania

Wyprawy rozpoczynają się między 07:00 a 09:00, a kończą około 18:00-20:00. Uczestnicy muszą posiadać własne, nieelektryczne rowery, pozbawione elementów utrudniających transport na przyczepie kajakowej. Wszystkich uczestników obejmuje ubezpieczenie NNW, a wyprawy są organizowane zgodnie z aktualnymi wytycznymi związanymi z Covid-19.

Nie zwlekajcie i dołączcie do Małopolskiej Przygody! Odkryjcie uroki naszego regionu z kajaka i roweru, cieszcie się aktywnym wypoczynkiem i poznawajcie lokalne tradycje. Czekamy na Wasze zgłoszenia!

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Leave a Reply