Artykuły Fundacja Ecotravel Strawa pod Kopcem Wandy

Strawa pod Kopcem Wandy – Przywitanie Lata 2024

Powitanie Lata w Magicznej Oprawie

Czy marzysz o wyjątkowym powitaniu lata, pełnym magii, tradycji i radości? “Strawa pod Kopcem Wandy – Przywitanie Lata 2024” to idealna okazja, aby przenieść się w czasie i poczuć ducha słowiańskiego święta Nocy Kupały. To plenerowe wydarzenie, które już na stałe wpisało się w kalendarz krakowskich imprez, odbędzie się w wyjątkowym otoczeniu Kopca Wandy. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Krakowa do wspólnej celebracji w najkrótszą noc w roku.

Strawa pod Kopcem Wandy - Przywitanie Lata 2024
Strawa pod Kopcem Wandy – Przywitanie Lata 2024

Historia i Tradycja na Wyciągnięcie Ręki

Podczas wydarzenia będziemy mieli okazję zanurzyć się w codzienne życie dawnych Słowian. Dzięki Grupie Dziejawa i Żywemu Muzeum Słowiańszczyzny poznamy sekrety codzienności sprzed tysiąca lat. Odbędą się pokazy rekonstrukcyjne, gdzie można zobaczyć, jak wyglądały przedmioty codziennego użytku, oraz dowiedzieć się więcej o zwyczajach i kulturze naszych przodków. To nie tylko edukacja, ale także niezwykła podróż w czasie.

Bogaty Program Warsztatów

Prelekcja: Życie Codzienne Słowian

Rozpocznijmy wieczór od fascynującej prelekcji dr. hab. Jacka Górskiego, który opowie o życiu codziennym Słowian. Dowiemy się, jak wyglądała ich codzienność, jakie wyzwania stawiała przed nimi natura i jak radzili sobie w trudnych warunkach. Odkryjemy tajemnice archeologiczne związane z terenem wokół Kopca Wandy, który był zamieszkały od epoki brązu.

Warsztaty Plecenia Wianków

Plecenie wianków to jedna z najpiękniejszych tradycji Nocy Kupały. Warsztaty “Wiła wianki” to okazja, aby własnoręcznie stworzyć piękne, kwiatowe kompozycje. Elżbieta Urbańska-Kłapa, ekspertka od edukacji ekologicznej, poprowadzi uczestników przez każdy etap tworzenia tych magicznych ozdób. To zajęcie dla całych rodzin, które łączy pokolenia i dostarcza niezapomnianych wrażeń.

Muzyczne Warsztaty dla Rodzin

Warsztaty muzyczne “Jedyna taka noc” to propozycja dla rodzin z dziećmi. Pod okiem Aleksandry Denkowicz stworzymy wspólne słuchowisko, opierając się na legendzie o kwiecie paproci. Będzie to czas na wspólne śpiewanie, tworzenie melodii i dźwięków. To idealna okazja, aby rozwijać wyobraźnię i kreatywność dzieci, a także spędzić wartościowy czas w przyjaznej i rodzinnej atmosferze.

Plecionkarskie Warsztaty

Na warsztatach plecionkarskich dowiemy się, jak z wikliny tworzyć piękne i użyteczne przedmioty. Żywa Pracownia pokaże nam, jak przygotować wiklinę i jakie techniki stosować. Będziemy mogli stworzyć własne wianki, bransoletki czy tacki. To świetna zabawa dla małych i dużych, która wprowadzi nas w świat tradycyjnych rzemiosł.

Hafty na Drzewach

Tworzenie wielkoskalowej instalacji “Hafty na drzewach” to propozycja dla wszystkich, którzy chcą spróbować swoich sił w haftowaniu. Pomiędzy drzewami w pobliżu Kopca Wandy zawisną olbrzymie tkaniny, na których wspólnie będziemy wyszywać wzory inspirowane słowiańskimi motywami. To działanie wymaga współpracy i dobrej komunikacji, co sprawia, że jest to nie tylko kreatywna, ale i integracyjna zabawa.

Opowieści o Ziołach

Zioła były nieodłącznym elementem słowiańskich obrzędów. Magdalena Petryna, przewodniczka beskidzka, opowie o symbolice, zastosowaniu i właściwościach ziół. Dowiemy się, jakie zioła były używane podczas Nocy Kupały, jak je rozpoznawać i jakie mają właściwości. To fascynująca podróż do świata roślin, które rosną wokół nas.

Strawa pod Kopcem Wandy - Przywitanie Lata 2024
Strawa pod Kopcem Wandy – Przywitanie Lata 2024

Zabawa i Muzyka

Koncert Tradycyjnej Muzyki

Wieczór uświetni koncert Kapeli Kasi Chodoń, która przeniesie nas w świat starodawnych melodii. Zespół zagra na tradycyjnych instrumentach, takich jak heligonka i baraban, a śpiew biały przypomni piękno polskich pieśni ludowych. W czasie koncertu przewidziane są animacje taneczne, które wprowadzą nas w atmosferę dawnych potańcówek.

Śpiewy i Tańce w Kręgu

Na zakończenie dnia, Zespół „Pieśniara” poprowadzi śpiewy i tańce w kręgu. Ta forma tańca i śpiewu pozwala na integrację i wspólne tworzenie wyjątkowej atmosfery. To idealny sposób na zakończenie wieczoru, który zbliży nas do siebie i pozwoli wspólnie cieszyć się magią Nocy Kupały.

Finał: Symboliczne Ognisko

Na koniec, zgodnie z tradycją, rozpalimy ognisko. To symboliczne działanie zamyka nasze świętowanie, dając możliwość spędzenia czasu przy ogniu, pieczenia strawy i wspólnego śpiewania. To moment, który łączy wszystkich uczestników w magicznej atmosferze przywitania lata.

Zapraszamy na Strawa pod Kopcem Wandy

“Strawa pod Kopcem Wandy – Przywitanie Lata 2024” to wyjątkowe wydarzenie, które łączy tradycję z nowoczesnością. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Krakowa do wspólnej zabawy, nauki i celebrowania najkrótszej nocy w roku. Przynieście koce piknikowe, coś do pieczenia na ognisku i przygotujcie się na niezapomniany wieczór pełen atrakcji.


Szczegółowy program wydarzenia “Strawa pod Kopcem Wandy


Tak było w zeszłym roku na Strawie pod Kopcem Wandy!

Partner / Pomysłodawca wydarzenia:

Fundacja Ecotravel

Organizator:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 21, 20
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN

Leave a Reply