Akcja Sprzątania Artykuły Fundacja Ecotravel Wydarzenia

9 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia Wiosna 2022

9 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia – Wiosenne porządki czas zacząć! Ruszamy na Dłubnię, ale tym razem rozszerzamy akcję i będziemy sprzątać w 2 dzielnicach — w Bieńczycach i Nowej Hucie! Będzie się działo, bo będziemy mieli do wysprzątania naprawdę spory odcinek rzeki jednak o tym po niżej. Zapisujcie nowy termin – 10 kwietnia 2022 – do zobaczenia!

9 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia 10.04.2022 logo (nowy termin)
9 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia 10.04.2022 logo (nowy termin)

Kiedy i gdzie Sprzątamy Dłubnię?

Spotykamy się 10 kwietnia 2022 (niedziela). Mamy zadanie do wykonania – wysprzątanie miejsc w dwóch dzielnicach – Dzielnicy XVI Bieńczyce i Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

 1. Zalew Nowohucki godz. 11:00 do 14:00 – to tradycyjne miejsce rozpoczęcia akcji sprzątania i zakończenia – czyli spotykamy się przy Grill Manhattan BBQ. Wcześniej bo o godzinie 10:00 rozpoczną się “Sprzątanie za Spływanie” na starcie Szlaku Kajakowego Dłubnia. Będziemy sprzątać najmniej znane wszystkim miejsce – ul. Melchiora Wańkowicza (od al. Solidarności do ul. Ptaszyckiego). Sprawdźcie mapę na której łatwo poznacie obszar sprzątania. Pakiety do sprzątania (rękawice, worki) będą dostępne na miejscu w dniu rozpoczęcia akcji.
 2. Staw przy ul. Kaczeńcowej godz. 11:00 do 13:00 – to teren łatwy do sprzątnie ale i tutaj należy zachować szczególną ostrożność. Będziemy sprzątać nie tylko okolice stawu ale również część rzeki za zaporą. Sprawdźcie mapę – znajdziecie tam również punkty zbiórek śmieci, które następnie odbierze MPO Kraków.
9 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia 10.04.2022 plakat (nowy termin)
9 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia 10.04.2022 plakat (nowy termin)

Jak będziemy sprzątać Dłubnię?

Kajakiem – Spływanie za Sprzątanie czyli sprzątamy rzekę z kajaka!

Spływanie za Sprzątanie - 8 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia Jesień 2021
Spływanie za Sprzątanie – 8 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia Jesień 2021

Akcja “Spływanie za Sprzątanie” odbędzie się w innym terminie o czym będziemy wszystkich informować!

To coś dla odważnych i już wcześniej kajakiem spływających po rzece Dłubni. Wraz z prowadzącym grupę w pojedynkę w kajaku 2-osobowym będziecie sprzątać rzekę z kajaka, wrzucając śmieci do kajaka. Metą będzie most na ul Ptaszyckiego, gdzie śmieci zostaną wyładowane z kajaków, a kajaki wrócą na przyczepę. Tutaj też będzie zakończenie akcji sprzątania i ciepły posiłek. Zapewniamy transport nad zalew Nowohucki. Oczywiście, przygotowujecie się tak, jak na prawdziwy spływ tj. zabieracie suche rzeczy na przebranie — będzie mokro. Uwaga! Sprzątanie uzależnione jest od warunków pogodowych i może być odwołane.

Spływanie za Sprzątanie - 8 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia Jesień 2021
Spływanie za Sprzątanie – 8 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia Jesień 2021
 • Zbiórka: 9:45 / Start: 10:00
 • Miejsce spotkania: Początek szlaku kajakowego Dłubnia – okolice placu zabaw nad Zalewem Nowohuckim (za tężnią) – patrz mapa! Meta: most na ul. Ptaszyckiego.
 • Zapisy: ola@ecotravel.pl lub SMS +48606854029 z tematem “Sprzątanie za Spływanie” i podaniem ilości osób.

Tradycyjne sprzątanie brzegów dla dużego i małego

9 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia Wiosna 2022 fot. Klaudia Augustyn

Mamy 2 obszary do sprzątania:

 • Obszar Sprzątania nr 1 “ul. Melchiora Wańkowicza” (czerwony) ok. 1,44 ha — Zbiórka godz. 11:00 – teren mocno zróżnicowany prowadzący drogą, a potem błotnistą leśną ścieżką wzdłuż rzeki Dłubni. Uwaga by nie podchodzimy bezpośrednio do brzegów — można wpaść do rzeki! Prosimy przygotować odpowiednie obuwie zamienne (gumiaki/kalosze). Sprzątanie będzie odbywać się na zasadzie spaceru — idziemy i sprzątamy. Wystartujemy nad Zalewem Nowohuckim i też tam Brdzie zakończenie akcji sprzątania. Tutaj będzie na Was czekać ciepły posiłek wydawany od godz. 13:00. Z przykrością informujemy, że nie będzie ogniska. Śmieci zostawiamy tam, gdzie samochód MPO Kraków może podjechać — czyli jedynie wzdłuż drogi utwardzonej i w punktach zaznaczonych na mapie.
 • Obszar Sprzątania nr 2 “Staw przy ul. Kaczeńcowej” (niebieski) ok. 3,27 ha — Zbiórka godz. 11:00 — To otwarte przestrzenie łatwe do sprzątania również przez dzieci. Są jednak miejsca, w których szczególnie należy zachować ostrożność — brzeg przy rzece za tamą – tam sprzątamy teren poniżej tamy – nie wchodzimy w obszar tamy(!). Tamtejsze brzegi mogą być dla najmniejszych uczestników wyjątkowo strome. Prosimy o ostrożność i przygotowanie się na sprzątanie w wysokiej trawie i pośród zadrzewień. Śmieci prosimy o składowanie w wyznaczonych miejscach wskazanych na mapie — MPO odbierze je po akcji sprzątania. Worki i rękawice będą czekać na Was na miejscu zbiórki — jeśli macie własne rękawice — przynieście je ze sobą! Postaramy się o coś słodkiego dla uczestników sprzątania.

Zobacz Mapę Akcji Sprzątania w Krakowie gdzie znajdziesz inne miejsca w których możesz pomóc przyrodzie!

Dodaj do mapy swoją akcję sprzątania – napisz do nas fundacja@ecotravle.pl

Program ramowy Sprzątania Dłubni

8 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia Wiosna 2022
8 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia Wiosna 2022

Spotykamy się 10 kwietnia 2022 (niedziela):

Czysta Dłubnia Wiosna 2022 odbędzie się od tradycyjnego spotkania z uczestnikami na początku i zakończenia na którym zrobimy podsumowanie. Oczywiście musimy zrobić wszystko z zachowaniem szczególnej ostrożności i wynikających z przestrzegania obowiązującego prawa wynikającego z pandemii. Akcja ma charakter indywidualnego sprzątania.

Obszar 1 (ul. Wańkowicza)

 • Akcja będzie trwała od godziny 11:00 do 14:00.
 • Po otwarciu akcji sprzątania i przekazaniu informacji organizacyjnych zostaną rozdane worki na śmieci i rękawice.
 • Sprzątamy do godz. 13:00 i spotykamy się po drugiej stronie ul. Ptaszyckiego (patrz mapa powyżej) gdzie podsumujemy akcję, ogłosimy konkurs na najdziwniejszy śmieć znaleziony podczas akcji i wręczymy drobną nagrodę zwycięscy.
 • Posiłek będzie wydawany w godz. 12:00-14:00.

Obszar 2 (ul. Kaczeńcowa)

 • Akcja będzie trwała od godziny 11:00 do 13:00/14:00.
 • Po otwarciu akcji sprzątania i przekazaniu informacji organizacyjnych zostaną rozdane worki na śmieci i rękawice.
 • Sprzątamy do godz. 13:00 i spotykamy się ponownie w miejscu startu (patrz mapa powyżej) gdzie podsumujemy akcję, ogłosimy konkurs na najdziwniejszy śmieć znaleziony podczas akcji i wręczymy drobną nagrodę zwycięscy.
 • słodkości dla uczestników będą czekać od godz. 12:00-14:00.

Zapewniamy worki i rękawiczki do odebrania na miejscu po otwarciu akcji sprzątania … ale jak macie swoje rękawiczki prosimy o ich zabranie.

9 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia Wiosna 2022
materiały do sprzątania

9 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia Wiosna 2022 – Co zabrać?

Jeśli masz własne rękawiczki zabierz ze sobą. Worki dzięki MPO Kraków zapewnimy wszystkim uczestnikom. Jednak aby śmieci nam nie przybyło przy organizacji sprzątania prosimy zabierz ze sobą:

 • własny kubek na herbatę/kawę oraz miskę ze sztućcami na ciepły posiłek.
 • jeśli masz własne rękawice również zabierz ze sobą – będzie więcej dla innych!
 • masz gumiaki.kalosze? Zabierz je ze sobą – mogą się przydać.

Bezpieczne sprzątanie Dłubni

Miej ze sobą rękawiczki. Najlepiej takie jak do prac w ogrodzie. Jeśli nie będziesz ich miał postaramy się je dostarczyć na miejsce jednak nie możemy zapewnić tego, że każdy takie otrzyma. Zachowaj szczególną ostrożność podczas sprzątania. Bezpieczeństwo wszystkich uczestników jest rzeczą najważniejszą dlatego też prosimy o zastosowanie się do niniejszych wskazówek:

 • Nie zbieramy rozbitego szkła i ostrych śmieci (puszki po konserwach itp.)
 • Nie odkręcamy butelek czy pojemników jeśli znajdują się w nim płyny niewiadomego pochodzenia – nie wylewamy niczego, zakręcone wrzucamy do worka.
 • Odpowiednie ubranie – sportowe buty/gumniaki-kalosze, długie spodnie, bluza z długimi rękawami, czapka – ochronią Was od gałęzi i przybrzeżnych krzaków
 • Zachowujemy szczególną ostrożność przy brzegach rzeki – w wielu miejscach są one bardzo strome a woda w rzece jest głęboka.

Pamiętaj o zachowaniu bezpiecznej odległości pomiędzy uczestnikami naszej akcji.

Chroń siebie i innych!

9 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia Wiosna 2022

WSPIERAJĄ NAS!

Czysta Dłubnia Wiosna 2022 - NAFTO

Kochani!

W akcji sprzątania Czysta Dłubnia Wiosna 2022 nie jesteśmy sami. Podobnie jak jesienią 2021 naszą akcję wsparła finansowo nowohucka firma NAFTO Sp. z o.o. Dzięki temu wsparciu będziemy mogli wyposażyć Was w bezpieczne rękawice i zapewnić jednodaniowy ciepły posiłek. Jednocześnie pracownicy NAFTO Sp. z o.o. wesprą nas na miejscu we wspólnym sprzątaniu.

Bardzo dziękujemy!

oraz nieustannie 🙂

Czysta Dłubnia Wiosna 2022 - Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie
Czysta Dłubnia Wiosna 2022 - Rodzinny Ogród Działkowy Wisła
Czysta Dłubnia Wiosna 2022 - Małopolskie EkoWędrówki
9 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia Wiosna 2022 - Grill Manhattan

Patronat nas akcją objęły:

Patronat nad naszą akcją objęły Rada Dzielnicy XVI Bieńczyce i Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

Czysta Dłubnia Wiosna 2022 - Dzielnica XVIII Nowa Huta
Dzielnica XVI Bieńczyce
Nowohucianie

Wspierają nas również:

Staramy się by każda z naszych akcji była jak najlepiej zorganizowana, aczkolwiek nie jesteśmy doskonali. Dlatego, jeśli macie po naszej ostatniej akcji pomysły na ulepszenie jej, albo lepsze jej zorganizowanie, a może macie uwagi pozwalające ułatwić nam działania lub bardziej osobiście chcielibyście się zaangażować w wspólne sprzątanie Dłubni…

Piszcie śmiało do nas – fundacja@ecotravel.pl

Czysta Dłubnia to nasz wspólny cel!

Bądźcie tam razem z nami – Do dzieła i do zobaczenia!

Wydarzenie na Facebooku: 9 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia Wiosna 2022


Tak było wiosną 2019 roku… Czysta Dłubnia 🙂

Leave a Reply