Akcja Sprzątania Fundacja Ecotravel Wydarzenia

Wiosenne Sprzątanie Stawu przy ul. Kaczeńcowej

Wiosenne Sprzątanie Stawu! 

Zapraszamy na kolejne nasze spotkanie, podczas którego podejmiemy się posprzątania wyjątkowego miejsca w Nowej Hucie – Stawu przy ul. Kaczeńcowej w Bieńczycach.

Wiosenne Sprzątanie Stawu przy ul. Kaczeńcowej

Nowohucianie zapewne wiedzą, że staw ten jest ściśle związany z rzeką Dłubnią jednak aby przybliżyć wszystkim to miejsce odniesiemy się do informacji jakie znajdziemy w Wikipedii:

Staw przy ulicy Kaczeńcowej – użytek ekologiczny znajdujący się w Krakowie w dzielnicy XVI Bieńczyce przy ul. Kaczeńcowej. Utworzony został uchwałą nr XXXI/405/07 Rady Miasta Krakowa z 19 grudnia 2007 roku. Obejmuje niewielki zbiornik wodny wraz z otoczeniem, położony w dolinie rzeki Dłubni, a będący częścią jednej z dłubniańskich młynówek. Całość ma powierzchnię 0,82 ha.

Użytek utworzono dla ochrony ekosystemu, będącego siedliskiem chronionych gatunków zwierząt. W jego obrębie stwierdzono wiele gatunków ssaków, 23 gatunki ptaków związanych z siedliskiem zbiornika wodnego i jego otoczeniem, wiele gatunków owadów, w tym 14 gatunków motyli, co stanowi 9% wszystkich motyli dziennych występujących w Polsce. Wokół stawu rośnie kilkadziesiąt starych drzew m.in. kasztanowiec biały (z których 10 jest pomnikami przyrody) oraz wiąz szypułkowy (1 jest pomnikiem przyrody). Źródło: Wikipedia

To jak już wiecie i widzicie wyjątkowe miejsce na mapie Krakowa.

Program działania 26.03.2017:

  • 11:00 – Spotykamy się nad stawem przy ul. Kaczeńcowej – kilka słów od organizatora, rozdanie worków i udajemy się na sprzątanie.
  • 13:00-14:00 – zakończenie sprzątania – udajemy się na pizzę.

Drodzy uczestnicy  – Mamy do Was ogromną prośbę! W związku z brakiem dostępu do prądu nie mamy możliwości podgrzania wody by zrobić wszystkim gorąca herbatkę, dlatego też zwracamy się do Was z prośbą by ten kto ma możliwość zabrał ze sobą termos z herbatą lub kawą do podzielenia się z innymi a wszystkich by zabrali własne kubki!

Wiosenne Sprzątanie Stawu – Gdzie sprzątamy?

Oczywiście Wiosenne Sprzątanie Stawu obejmuje cały staw, nie tylko brzeg ale również teren do niego przyległy. Niektóre części stawu – szczególnie jego brzegi – są trudno dostępne, dlatego też ze względów bezpieczeństwa zostawimy je służbom miejskim.

Jakie śmieci zbieramy?

  • zbieramy wszystkie napotkane śmieci z wyjątkiem rozbitego szkła i tych śmieci, które mogą grozić skaleczeniem;
  • nie sortujemy śmieci na miejscu – zbieramy wszystko do jednego worka – sortowaniem zajmą się MPO Kraków

Gdzie zostawiamy worki ze śmieciami?

  • worki i śmieci wielkogabarytowe odkładamy wzdłuż naszego przemarszu dookoła stawu – wracając w miarę swoich możliwości zabieramy je ze sobą na miejsce startu przy ul. Kaczeńcowej skąd zostaną odebrane przez MPO Kraków

Co zabrać ze sobą?

  • Rękawiczki ochronne najlepiej ogrodnicze – materiałowe(na brzeg) lub gumowe (do wody),
  • Termos z herbatą lub kawą do podzielenia się z uczestnikami, kubek.
  • Znajomych, Rodzinę, Przyjaciół

Dzięki Miejskiemu Przedsiębiorstwu Oczyszczania w Krakowiez mamy worki! Mamy również foliowe rękawice ale radzimy zabrać swoje materiałowe lub gumowe.

MPO Kraków

Na zakończenie naszej akcji, dzięki Zarządowi Zieleni Miejskiej, na wszystkich uczestników czekać będzie namiot pod którym ukryjemy się przed wiatrem i deszczem (którego rzecz jasna nie planujemy :D)

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

Pamiętacie pyszną pizzę? Również teraz pod HousePizza będzie z nami i podzieli się swoimi smakołykami.

housepizza

Będą z nami również nowohuccy Działkowicze z Rodzinnego Ogrodu Działkowego Wisła i wspomogą nas swoim sprzętem ogrodniczym (grabie itp.) oraz namiotem i zaangażowaniem w dopięcie wszystkiego jak należy.

Rodzinny Ogród Działkowy Wisła

Będziemy również wsparci woderami od Towarzystwa na Rzecz Ochrony Przyrody.

Jeśli macie po naszej ostatniej akcji Wiosennego Sprzątania Dłubni jakieś pomysły na ulepszenie jej albo lepsze jej zorganizowanie, może macie uwagi pozwalające ułatwić nam działania lub bardziej osobiście chcielibyście się zaangażować w wspólne sprzątanie Dłubni piszcie śmiało do nas – fundacja@ecotravel.pl

Wiosenne Sprzątanie Stawu przy ul. Kaczeńcowej – Bądźcie tam razem z nami – Do zobaczenia! #czystadlubnia

Wydarzenie na Facebooku: Wiosenne Sprzątanie Stawu

Patronat nad naszą akcją objęły Rada Dzielnicy XVI Bieńczyce i Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

Dzielnica XVIII Nowa Huta

Dzielnica XVI Bieńczyce

Bądźcie tam razem z nami!


Zapisz się do naszego Newslettera i dołacz do 27 subskrybentów.

Leave a Reply