Akcja Sprzątania Fundacja Ecotravel

13 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia Wiosna 2024

13 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia Wiosna 2024 odbędzie się 7 kwietnia! Wiosna bywa kapryśna ale się nie poddajemy i planujemy nasze sprzątnie Dłubni. Zanim wzejdą liście na drzewach, zanim w wysokiej trawie znikną śmieci znów udamy się nad rzekę. W niedzielę zabieramy się do pracy. Przybywajcie i zapraszajcie rodziny, przyjaciół i znajomych. Razem posprzątajmy nasz kawałek świata.

13 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia 07.04.2024

Kiedy i gdzie Sprzątamy Dłubnię?

Spotykamy się 7 kwietnia 2023 (niedziela). Będzie 1 punkt Startowy i jedna Meta. Będziemy sprzątać 3 obszary. Jak zobaczycie na mapie będziemy sprzątać ten sam odcinek Dłubni co w jesiennej edycji w zeszłym roku. Wiem, że to zaskoczenie dla Was ale My byliśmy jeszcze bardziej zaskoczeni ogromem śmieci jakie zostały tutaj przez zimę zwiezione :/. Zresztą zobaczyć to wszystko możecie w Kronice Krakowskiej. Dwa kolejne obszary w których jeszcze nie byliśmy znajdują się przy ul. Ptaszyckiego. Zakończenie z ogniskiem zaplanowaliśmy Parku Krakowian przy ul. Bardosa – tam gdzie ostatnio.

Start sprzątania! [zobacz mapę]

Start godz. 11.00: Grill maNHattan B.B.Q przy Zalewie Nowohuckim. Tutaj zaczniemy i po informacjach organizacyjnych rozdamy rękawice i worki na śmieci i udamy się na spacer nad Dłubnię. To Start dla tych co już z nami trasę pokonali i wszystkich chętnych na dłuższe spacery krajoznawcze wzdłuż Dłubni oczywiście połączone ze sprzątaniem (kalosze to dobra rzecz na tej trasie). Pakiety do sprzątania (worki + rękawice) od samego rana będą do odebrania u Piotra w Grill maNHattan B.B.Q. Bierzecie pakiet i wyruszacie w trasę od al. Solidarności wzdłuż ul. Melchiora Wańkowicza do samego końca aż po przekroczeniu ul. Ptaszyckiego dotrzecie do mety w Parku Krakowian przy ul. Bardosa. Zaplanujcie sobie około 1,5 h spokojnego spaceru ze sprzątaniem tak aby najpóźniej o 13:00 dotrzeć na metę. Musicie mieć czas na ciepły posiłek no i zgłoszenie do konkursu na najdziwniejszy śmieć znaleziony podczas sprzątania(!) o 13:30!! Nagrody w konkursie tradycyjnie są przewidziane 🙂

Wcześniej bo o godzinie 10:00 rozpoczną się “Spływanie i Sprzątanie” na starcie Szlaku Kajakowego Dłubnia – Chcesz się zapisać na spływ? Czytaj informacje poniżej!). Sprawdźcie mapę na której łatwo poznacie obszar sprzątania. Pakiety do sprzątania (rękawice, worki) będą dostępne na miejscu w dniu rozpoczęcia akcji.

13 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia 07.04.2024

Jak będziemy sprzątać Dłubnię?

1. Tradycyjne sprzątanie brzegów dla dużego i małego

9 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia Wiosna 2022 fot. Klaudia Augustyn

Mamy 3 obszary do sprzątania – dla rodziców z dziećmi i dorosłych:

 1. Spacerowy Obszar Sprzątania “ul. Melchiora Wańkowicza – lewa strona” (niebieski) ok. 3,8 ha – teren dobry dla rodzin z dziećmi lubiących spacery po lesie – płaski, leśna ścieżka prowadzi wzdłuż brzegu rzeki. Uwaga na strome skarpy brzegów rzeki – tam nie podchodzimy z dziećmi — można wpaść do rzeki! Worki i rękawice czekają na Was Starcie nr 1 u Piotra w Grill maNHattan B.B.Q. Prosimy przygotować odpowiednie obuwie zamienne. Gumiaki, kalosze – ostatecznie obuwie za kostkę wszystko względem pogody. Sprzątanie będzie odbywać się na zasadzie wolnego spaceru . Zakończenie w Parku Krakowian przy ul. Bardosa. Tutaj będzie na Was czekać ciepły posiłek wydawany od godz. 13:00. Śmieci zostawiamy tam, gdzie samochód MPO Kraków może podjechać. Czyli jedynie w punktach zaznaczonych na mapie – przy moście na al. Solidarności i przy ul. Ptaszyckiego – zobacz te miejsca na mapie.
 2. Obszar Sprzątania “ul. Bardosa” (zielony) ok. 4,8 ha — Zbiórka godz. 11:00 – teren dla rodziców z małymi dziećmi – prowadzi poboczami drogi, ruch jest mały ale należy stale zachować ostrożność. Obszar sprzątania prowadzi wzdłuż ulicy na poczatku częścią zieloną i graniczy z pobliskimi zabudowaniami. Znajdziemy tutaj sporo śmieci. Znosimy je w punkt zaznaczony na mapie. Worki i rękawice czekają na Was na Starcie nr 2. Prosimy przygotować odpowiednie obuwie zamienne. Gumiaki / kalosze – ostatecznie obuwie za kostkę wszystko względem pogody. Sprzątanie będzie odbywać się na zasadzie wolnego spaceru na obszarze. Zakończenie w miejscu Startu. Tutaj będzie na Was czekać ciepły posiłek wydawany od godz. 13:00. Śmieci zostawiamy tam, gdzie samochód MPO Kraków może podjechać – zobacz te miejsca na mapie.
 3. Obszar Sprzątania “Dłubnia – Park Krakowian” (czerwony) ok. 4,1 ha – Zbiórka godz. 11:00 – teren wyłącznie dla dorosłych – prowadzi brzegiem Dłubni, stromym i pełnym drzew i zarośli. Tutaj nigdy nie byliśmy. Należy zachować szczególną ostrożność. Znajdziemy tutaj sporo śmieci. Znosimy je w punkt zaznaczony na mapie. Worki i rękawice czekają na Was na Starcie nr 2. Prosimy przygotować odpowiednie obuwie zamienne. Gumiaki / kalosze – ostatecznie obuwie za kostkę wszystko względem pogody. Zakończenie w miejscu Startu. Tutaj będzie na Was czekać ciepły posiłek wydawany od godz. 13:00. Śmieci zostawiamy tam, gdzie samochód MPO Kraków może podjechać – zobacz te miejsca na mapie.

2. Kajakiem – Spływanie i Sprzątanie czyli sprzątamy rzekę z kajaka!

Spływanie za Sprzątanie - 8 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia Jesień 2021
Spływanie za Sprzątanie – 8 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia Jesień 2021

To coś dla odważnych i już wcześniej kajakiem spływających po rzece Dłubni czy też innych rzekach razem z nami. Wraz z prowadzącym grupę w pojedynkę w kajaku 2-osobowym będziecie sprzątać rzekę z kajaka, wrzucając śmieci do kajaka. Metą będzie most na ul Ptaszyckiego, gdzie śmieci zostaną wyładowane z kajaków, a kajaki wrócą na przyczepę. Tutaj też będzie zakończenie akcji sprzątania i ciepły posiłek. Zapewniamy transport nad zalew Nowohucki. Oczywiście, przygotowujecie się tak, jak na prawdziwy spływ tj. zabieracie suche rzeczy na przebranie — będzie mokro. Uwaga! Sprzątanie uzależnione jest od warunków pogodowych i może być odwołane.

Spływanie za Sprzątanie - 8 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia Jesień 2021
Spływanie za Sprzątanie – 8 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia Jesień 2021
 • Zbiórka: 9:45 / Start: 10:00
 • Miejsce spotkania: Początek szlaku kajakowego Dłubnia – okolice placu zabaw nad Zalewem Nowohuckim (za tężnią) – patrz mapa! Meta: most na ul. Ptaszyckiego.
 • Zapisy: ola.wyszynska@fundacjaecotravel.pl z tematem “Sprzątanie za Spływanie” i podaniem imienia i nazwiska.

Program Ramowy 13 Akcji Sprzątania Czysta Dłubnia Wiosna 2024

9 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia Wiosna 2022

Spotykamy się 7 kwietnia 2024 (niedziela):

13 Czysta Dłubnia Wiosna 2023 wystartuje z nad Zalewu Nowohuckiego o godzinie 11.00 a zakończy się na mecie przy ul. Bardosa. To tutaj odbędzie się w odbędzie się standardowe spotkanie z uczestnikami, omówienie zasad bezpiecznego sprzątania oraz zakończenie na którym zrobimy podsumowanie. Akcja ma charakter indywidualnego sprzątania. Stąd wszyscy wyruszają samodzielnie w stronę mety: Park Krakowian przy ul. Bardosa – bądźcie tam tak aby dotrzeć na metę najpóźniej na godzinę 13:00 (!).

Więcej informacji:

 • Akcja będzie trwała od godziny 11:00 do 14:00.
 • Po otwarciu akcji sprzątania i przekazaniu informacji organizacyjnych zostaną rozdane worki na śmieci i rękawice.
 • Sprzątamy do godz. 13:00 i spotykamy się w miejscu mety (patrz mapa powyżej) gdzie około 13:30 podsumujemy akcję i ogłosimy konkurs na najdziwniejszy śmieć znaleziony podczas akcji – wręczymy drobną nagrodę zwycięscy.
 • Posiłek będzie wydawany w godz. 12:00-14:00.
 • Mapa akcji

Zapewniamy worki i rękawiczki do odebrania na miejscu po otwarciu akcji sprzątania. Jak macie swoje rękawiczki prosimy o ich zabranie!

9 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia Wiosna 2022
materiały do sprzątania

12 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia Wiosna 2024 – Co zabrać?

Jeśli masz własne rękawiczki zabierz ze sobą. Worki dzięki MPO Kraków zapewnimy wszystkim uczestnikom. Jednak, aby śmieci nam nie przybyło, przy organizacji sprzątania prosimy zabierz ze sobą:

 • własny kubek na herbatę/kawę oraz miskę ze sztućcami na ciepły posiłek.
 • jeśli masz własne rękawice to zabierz je ze sobą – będzie więcej dla innych!
 • masz gumiaki lub kalosze? Zabierz je ze sobą – mogą się przydać.

Bezpieczne sprzątanie Dłubni

Miej ze sobą rękawiczki. Najlepiej takie, jak do prac w ogrodzie. Jeśli nie będziesz ich miał – postaramy się je dostarczyć. Jednak nie możemy zapewnić tego, że każdy takie otrzyma. Zachowaj szczególną ostrożność podczas sprzątania. Bezpieczeństwo wszystkich uczestników jest rzeczą najważniejszą. Dlatego też, prosimy o zastosowanie się do niniejszych wskazówek:

 • Nie zbieramy rozbitego szkła i ostrych śmieci (puszki po konserwach itp.)
 • Nie odkręcamy butelek, słoików czy pojemników. Nie wylewamy niczego. Zakręcone wrzucamy do worka.
 • Odpowiednie ubranie – sportowe buty/buty za kostkę/gumniaki-kalosze, długie spodnie, bluza z długimi rękawami, czapka – ochronią Was od gałęzi i przybrzeżnych krzaków
 • Zachowujemy szczególną ostrożność przy brzegach rzeki – w wielu miejscach są one bardzo strome a woda w rzece jest głęboka.

Pamiętaj o zachowaniu bezpiecznej odległości pomiędzy uczestnikami naszej akcji.

Chroń siebie i innych!

13 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia Wiosna 2024

WSPIERAJĄ NAS!

Czysta Dłubnia Wiosna 2022 - NAFTO

Kochani!
W 13 akcji sprzątania Czysta Dłubnia Jesień 2023 nie jesteśmy sami. Piąty raz z rzędu naszą akcję wsparła finansowo nowohucka firma NAFTO S.A. Dzięki temu wsparciu będziemy mogli wyposażyć Was w bezpieczne rękawice i zapewnić jednodaniowy ciepły posiłek. Jednocześnie pracownicy NAFTO Sp. z o.o. wesprą nas na miejscu we wspólnym sprzątaniu.
Bardzo dziękujemy!

oraz nieustannie 🙂

Czysta Dłubnia Wiosna 2022 - Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie
 • Wspaniałe słodkie podarunki dla sprzątających będą czekać z magicznej cukierni os. Zielone 16
Czysta Dłubnia Wiosna 2022 - Rodzinny Ogród Działkowy Wisła
9 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia Wiosna 2022 - Grill Manhattan

Patronat nas akcją objęły:

Patronat nad naszą akcją objęły Rada Dzielnicy XVI Bieńczyce i Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

Czysta Dłubnia Wiosna 2022 - Dzielnica XVIII Nowa Huta
Dzielnica XVI Bieńczyce
Nowohucianie

Wspierają nas również:

Staramy się by każda z naszych akcji była jak najlepiej zorganizowana – aczkolwiek nie jesteśmy doskonali. Dlatego, jeśli macie po naszej ostatniej akcji pomysły na ulepszenie jej, albo lepsze jej zorganizowanie, a może macie uwagi pozwalające ułatwić nam działania lub bardziej osobiście chcielibyście się zaangażować w wspólne sprzątanie Dłubni…

Piszcie śmiało do nas – fundacja@ecotravel.pl

Czysta Dłubnia to nasz wspólny cel!

Bądźcie tam razem z nami – Do dzieła i do zobaczenia!

Wydarzenie na Facebooku: 13 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia Wiosna 2024


Podsumowanie 13 Akcji Sprzątania Czysta Dłubnia Wiosna 2024

Galeria Zdjęć:

Leave a Reply