EduOgnisko Wydarzenia

Co to za Roślina? EduOgnisko w Nowej Hucie

Co to za roślina?

Przed nami kolejne wiosenne spotkanie z EduOgniskiem czyli z Lekcją w Terenie dla rodziców z dziećmi.

Co to za Roślina? Zapraszamy rodziców z dziećmi po raz kolejny do Lasku Mogilskiego na EduOgnisko gdzie przeprowadzimy lekcję w terenie z rozpoznawania wiosennych kwiatów runa leśnego w dniu 23 kwietnia o godz. 11:00.

Dlaczego Las Mogilski?

W całej Nowej Hucie nie ma bardziej cennego siedliska przyrodniczego jak właśnie Lasek Mogilski i niedaleki Lasek Łęgowy. To tak naprawdę dwa ostatnie skupiska leśne w całej Nowej Hucie. A czy wiedzieliście też o tym, że ten mały lasek to szczątki dawnej podmokłej puszczy, która w piastowskich czasach obej­mowała znaczne obszary Polski. Jeśli by tylko mógł przemówić Kopiec Wandy z pewnością by to potwierdził… Dlatego tak cennymi są te miejsca i dlatego chcemy Was tam zabrać.

Lasek Mogilski ze względu na tutejsze ziemie i bliskość rzeki Wisły jest bardzo żyzny. Choć ma powierzchnie tylko 24 ha jego runo jest naprawdę bardzo bogate w roślinność. Wiosna to najlepszy czas by wybrać się właśnie tu i zobaczyć jak to bogactwo runa leśnego pięknie kwitnie wznosząc się pośpiesznie w kierunku słońca, które niebawem zostanie zasłonięte przez listowie tutejszych starych wiązów, dębów i jesionów.

Chcielibyśmy zaprosić Wszystkich chętnych na bliższe spotkanie z tutejszym bogactwem runa leśnego.

EduOgnisko Co to za Roślina – plakat do wydrukowania (.pdf)

Jak wygląda taka lekcja w terenie?

Co to za Roślina? To nauka poprzez zabawę dla rodziców z dziećmi. Wszyscy otrzymają na czas zajęć klucz do rozpoznawania roślin i wspólnie – rodzice z dziećmi – udadzą się na spacer po Mogilskim Lasku. W trakcie spaceru będzie można rozpoznać wszystkie kwitnące rośliny. Klucz jest skonstruowany tak, że na podstawie cech zewnętrznych rośliny będzie można z łatwością ustalić gatunek rośliny, którą badamy.

Zadaniem tej konkretnej lekcji w terenie jest zwrócenie najmłodszym uczestnikom szczególnych cech roślin na ogół których nie zwracamy uwagi a jednak zdecydowanie rożnych u różnych gatunków. Rośliny różnią się nie tylko kolorami kwiatów i wielkością liści ale również liczbą płatków, kształtem, budową czy brzegiem liści. Stąd tez wyodrębnia się poszczególne gatunki jak i dopasowuje do konkretnych Rodzin i Rządów.

Klucz podpowiada również wiele ciekawostek związanych z życiem rośliny, pochodzeniem jej nazwy, czy jest pod ochroną jak i informuje o niebezpieczeństwach bo część z nich jest trująca inna z kolei jadalna(!).

Program: 23 kwietnia 2017 (niedziela)

godz. 11:00 – spotykamy się w Lasku Mogilskim, na placu głównym czyli w innym miejscu niż ostatnio – zerknijcie na mapę poniżej. Kilka informacji na temat zajęć “Co to za Roślina?”, klucza i udajemy się na rozpoznawanie roślin.

godz. 12:30 – udajemy się na krótki spacer do Rodzinnego Ogrodu Działkowego WISŁA i gdzie będzie na nas czekać ognisko (lub grill co uzależniamy od pogody) i pieczemy kiełbaski.

ok. godz. 13:30 zakończenie.

Zapewniamy:

  • materiały do zajęć, ognisko i patyki na kiełbaski,

Co zabrać?

  • kiełbaskę do pieczenia na ognisku, pieczywo, własny kubek, sztućce, talerzyki i dobry humor… można także lupę, aparat fotograficzny by udokumentować własne znaleziska 🙂

Jak dotrzeć na miejsce?

  • najlepiej rowerem, hulajnogą, rolkami, pieszo… autobusem nr 123.

Zasady zachowania się w lesie:

  • nie zrywamy kwiatów, liści, łodyg – zwiędną w przeciągu kilkunastu minut a wiele z nich ma trujące i drażniące soki,
  • nie wykopujemy kwiatów z runa – nie przetrwają w domu, żyć mogą tylko tutaj.
  • staramy się trzymać alejek, nie wchodźmy dalej niż to jest potrzebne
  • okres lęgowy ptaków właśnie się rozpoczyna – nie chcemy ich wypłoszyć dlatego zachowujmy się tak by im nie przeszkadzać,
  • wszystko co wnosimy do lasu z lasu zabieramy – papierek po zjedzeniu kanapki czy butelkę po wypiciu zabieramy ze sobą,
  • zabierz ze sobą worek na śmieci – spacerują możesz pomóc sprzątać.

Zgłoszenia:

Nie ma limitu miejsc jednak chlelibyśmy przewidzieć liczbę osób, które nas odwiedzą by przygotować odpowiednią ilość kluczy i materiałów “Co to za Roślina?”. Będziemy wdzięczni za wiadomość e-mail ze zgłoszeniem fundacja@ecotravel.pl.


 

Wspierają nas:

Dzielnica XVIII Nowa Huta

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

Rodzinny Ogród Działkowy Wisła

Chcesz być na bieżąco z naszymi akcjami i wydarzeniami?

Zapisz się do Newslettera!


Zapisz się do naszego Newslettera i dołacz do 27 subskrybentów.

Leave a Reply