Akcja Sprzątania Wydarzenia

Jesienne Sprzątanie Dłubni – Przyłącz się!

Jesienne Sprzątanie Dłubni przed nami!

Wracamy nad Dłubnię by dokończyć sprzątanie! Podczas Wiosennego Sprzątania Dłubni zabrakło nam worków i w połowie zaplanowanej trasy sprzątania musieliśmy zakończyć naszą akcję. Wracamy 23 października nad Dłubnię by dokończyć naszego wspólnego dzieła. Chodźcie sprzątać z Nami!

Jak pamiętacie wiosną blisko 200 worków 120 litrowych zostało zapełnionych w mgnieniu oka po 1,5 godzinnej akcji – a było nas jedynie ok. 50 osób! Na jesień musimy się lepiej przygotować dlatego potrzebujemy Was jeszcze bardziej niż na wiosnę.

Dlaczego sprzątamy jesienią?

Ktoś zapewne zastanawia się zadając to pytanie bo przecież lato to idealny czas aby posprzątać rzekę – niekoniecznie. Lato to dla przyrody czas na odchowanie lęgów i młodych. Naszą nowohucka rzekę zamieszkują zimorodki, pliszki i liczne ptactwo wodne. Bobry też zamieszkują jej brzegi. Jeśli chcemy aby zostały nadal mieszkańcami tej rzeki musimy uszanować ich miejsce życia. Dlatego październik. Dlatego jesień. To czas kiedy wszystko w przyrodzie się wycisza i przygotowuje do zimy. To też dobry czas by posprzątać naszą rzekę.

Jesienne Sprzątanie Dłubni - plakat

Program działania 23.10.2016:

  • 11:00 – Spotykamy się pod Domem Wędkarza – kilka słów od organizatora, rozdanie worków i udajemy się na sprzątanie.
  • 13:00-14:00 – zakończenie sprzątania – udajemy się na ciepłe napoje i posiłek.

Gdzie sprzątamy?

Na jesienne sprzątanie Dłubni przygotowaliśmy 2 trasy. Ci z Was, którzy byli z nami na wiosnę jedną z nich dobrze znają bo właśnie teraz dokończymy wiosennego dzieła. Jeśli są 2 trasy sprzątania to będą również 2 grupy. Dla obu grup obie trasy będą się zaczynały od mostu na al. Solidarności.

TRASA NR 1 | od mostu na Alei Solidarności w górę rzeki do połowy zalewu

Ten odcinek rzeki nam został z wiosny bo zabrakło nam worków. Sprzątamy brzegi od alei Solidarności i idziemy w górę rzeki. Oczywiście o ile warunki pogodowe pozwolą też będzie możliwość w woderach przeczesania dna rzeki – jak już wiemy bo odwiedzamy Dłubnię coraz częściej – znajdziemy tutaj nie jedną oponę samochodową. Oczywiście pod mostem również sprzątamy(!) – jest dosyć dobre zejście pod most schodami. To dobra trasa dla sprzątających rodzin z dziećmi.

TRASA NR 2 | od Alei Solidarności wzdłuż ul. M. Wańkowicza

Trasa ta będzie sprzątana albo w trakcie albo po wysprzątaniu trasy nr 1 o ile czas, środki, pogoda i wystarczająca liczba uczestników dopiszą. Tą kwestię organizacyjną będziemy omawiać na bieżąco do czasu naszego spotkania o godz. 11:00 pod Domem Wędkarza i do tamtej chwili jest ona nie brana pod uwagę przy tej konkretnej akcji. Jeśli nie uda nam się zrealizować tej trasy a będą chętni na jej wysprzątanie w przyszłości oczywiście przygotujemy kolejny termin i wspólnie ponownie spotkamy się nad Dłubnią.

Jeśli jednak wszystkie znaki na niebie pokażą nam, że uda się wysprzątać również ten odcinek Dłubni wówczas na tej trasie skupimy się na lewym brzegu Dłubni od strony ul. Melchiora Wańkowicza. Prawą stronę od ogrodów działkowych ze względu na dość trudny teren na tą chwile sobie darujemy – zostawimy sobie tą cześć sprzątania na kolejną akcję.

Jakie śmieci zbieramy?

  • zbieramy wszystkie napotkane śmieci z wyjątkiem rozbitego szkła i tych śmieci, które mogą grozić skaleczeniem;
  • nie sortujemy śmieci na miejscu – zbieramy wszystko do jednego worka – sortowaniem zajmą się MPO Kraków

Gdzie zostawiamy worki ze śmieciami?

  • worki i śmieci wielkogabarytowe odkładamy wzdłuż alejki idącej przy rzece (trasa nr 1), na poboczu ulicy M. Wańkowicz (trasa nr 2)  lub w punkcie odbioru śmieci zaznaczonym na powyższej mapie.

Co zabrać ze sobą?

  • Rękawiczki ochronne najlepiej ogrodnicze – materiałowe(na brzeg) lub gumowe (do wody),
  • Kubek i łyżeczkę na herbatę/kawę
  • Znajomych, Rodzinę, Przyjaciół

Jesienne Sprzątanie Dłubni zakończymy pod Domem Wędkarza.


Dzięki Miejskiemu Przedsiębiorstwu Oczyszczania w Krakowie jesteśmy lepiej przygotowani niż to było na wiosnę w ilość worków – teraz mamy 375 szt. worków 120 litrowych! Mamy również foliowe rękawice ale radzimy zabrać swoje materiałowe lub gumowe.

MPO Kraków

Na zakończenie naszej akcji, dzięki Zarządowi Zieleni Miejskiej, na wszystkich uczestników czekać będzie namiot pod którym ukryjemy się przed wiatrem i deszczem (którego rzecz jasna nie planujemy :D)

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

Pamiętacie pyszną pizzę? Również teraz pod HousePizza będzie z nami i podzieli się swoimi smakołykami.

housepizza

Do naszej akcji przyłączyło się Krakowskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego oferując wszystkim uczestnikom na zakończenie ciepłe napoje będą ciepłe napoje.

PZW Kraków

Będą z nami również nowohuccy Działkowicze z Rodzinnego Ogrodu Działkowego Wisła i wspomogą nas swoim namiotem i zaangażowaniem w dopięcie wszystkiego jak należy.

Rodzinny Ogród Działkowy Wisła

Otrzymaliśmy od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie pudełko z gadżetami szczególnie dla tych najmłodszych uczestników naszego niedzielnego sprzątania… tak, że nagroda za ciężka prace też się znajdzie.

wfosigw-660x220

Jeśli macie po naszej ostatniej akcji Wiosennego Sprzątania Dłubni jakieś pomysły na ulepszenie jej albo lepsze jej zorganizowanie, może macie uwagi pozwalające ułatwić nam działania lub bardziej osobiście chcielibyście się zaangażować w wspólne sprzątanie Dłubni piszcie śmiało do nas – fundacja@ecotravel.pl

Jesienne Sprzątanie Dłubni – Bądźcie tam razem z nami – Do zobaczenia! #czystadlubnia

Wydarzenie na Facebooku: Sprzątanie Dłubni na Facebook

Patronat nad naszą akcją objęły Rada Dzielnicy XVI Bieńczyce i Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

Dzielnica XVIII Nowa Huta

Dzielnica XVI Bieńczyce


Zapisz się do naszego Newslettera i dołacz do 27 subskrybentów.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Leave a Reply