Trash Run Wydarzenia

Rodzinny Trash Run Nowa Huta ArcelorMittal & Ecotravel

Rodzinny Trash Run Nowa Huta to wyjątkowe bo pierwsze takie proekologiczno-sportowe wydarzenie w Krakowie na które zapraszamy wszystkich, którym bliska jest ochrona środowiska i aktywność sportowa!

Rodzinny Trash Run Nowa Huta ArcelorMittal & Ecotravel

Czym jest Trash Run?

To marszobieg i sprzątanie. To aktywność połączona z ochroną przyrody. To ruch i dbanie o środowisko w jednym. To rodzinna aktywna przygoda na łonie natury z elementami edukacji ekologicznej jakim jest tak ważna segregacja śmieci. Bo ruch to zdrowie tak samo jak ochrona środowiska. To wszystko łączymy w Trash Run’ie!

Rodzinny Trash Run Nowa Huta ArcelorMittal & Ecotravel START!

Pierwszy Rodzinny Trash Run obejmować będzie znane nam okolice Zalewu Nowohuckiego. Tu wystartujemy a po przebyciu 5,5 km dotrzemy na metę nad Wisłą. Nie będzie to bieg wyczynowy a przez to dostępny dla każdego chcącego pomóc w sprzątaniu okolicy i przy tym swietnie się bawić z całą rodziną. To okazja również na poznanie nieznanych dotąd przesmyków, przełajowych skrótów i ciekawych miejsc. Zresztą spójrzcie sami na mapę Trash Run’u:

Termin, Miejsce i Zasady Rodzinnego Trash Run’u Nowa Huta

Spotykamy się 29 września 2019 (niedziela) przy Zalewie Nowohuckim (ul. Bulwarowa, parkingu przy Domu Wędkarza). Jeśli nie wiecie gdzie to jest zerknijcie na powyższą mapę na której zaznaczone jest dokładne miejsce startu. Dobierzcie się parami bo tak będzie wyglądał nasz Trash Run i tylko 100 par weźmie udział w naszym wyjątkowym proekologicznym biegu – Zapisy trwają!

Masz psa? Chcesz nim pobiegnąć w parze? Zapraszamy do pary Twojego czworonożnego przyjaciela!

Trash Run Nowa Huta plakat

Dla wszystkich chętnych, którzy będą chcieli się przebrać na miejscu w sportowe stroje będzie czekać do tego przeznaczony namiot.

Transport rzeczy i powrót na miejsce startu

Zapewniamy transport rzeczy na metę – należy jednak wcześniej przygotować sobie mocny worek foliowy (np. na śmieci) a na nim napisać swój numer startowy tak by można go było później odebrać na końcu biegu okazując się wcześniej otrzymanym numerem startowym.

Martwisz się powrotem nad Zalew Nowohucki? Niepotrzebnie! Dzięki uprzejmości MPK Kraków na uczestników Trash Run Nowa Huta, na Zajezdni Lesisko (zobacz mapę), będzie czekał autobus, który odwiezie wszystkich chętnych nad Zalew Nowohucki, na parking pod Dom Wędkarza (ul. Bulwarowa). Odjazd: 13:30!

Powrót autobusem MPK Kraków nad Zalew Nowohucki: odjazd godz. 13:30 z Zajezdni Lesisko

Podstawowe Zasady Trash Run Nowa Huta

Nie kto pierwszy ten lepszy… a kto dokładniej segreguje śmieci. Oczywiście jest pewien czas w którym będziecie musieli się zmieścić by zaistnieć tabeli kwalifikacyjnej – dokładnie 75 minut – ale to odpowiednio zebrane śmieci do odpowiednich worków mają tutaj decydujące znaczenie.

Przed startem wszyscy uczestnicy wezmą udział w prelekcji dotyczącej prawidłowego segregowania śmieci. Zdobyta wiedza będzie następnie weryfikowana na mecie. Zatem uważajcie na prelekcji bo odpowiednio posegregowane śmieci do odpowiedniego worka bedą miały tu niebagatelne znaczenie!

Na mapie dostrzeżecie 3 odrębne kolorowe obszary otaczające trasę Trash Run’u. To są obszary Waszego sprzątania. Oczywiście dobrane kolorami – Żółty, Niebieski i Zielony – odpowiednio do zbieranych w danym obszarze rodzaju śmieci. I tak…

Każda z 2-osobowych drużyn musi zebrać z odpowiedniego obszaru minimum:

 • żółty obszar – 10 szt.
 • niebieski obszar – 10 szt.
 • zielony obszar- 5 szt.

Ocena i punktacja

Zakwalifikowane drużyny, które zmieściły się w regulaminowym czasie 75 minut będą oceniane względem segregacji śmieci. Za każdy z worków właściwie wysegregowanego można otrzymać maksymalnie 10 pkt. Czyli 3 x 10 pkt = 30 pkt maksymalnie. Zsumowana liczba przypisana zostanie do czasu i numeru startowego. Jeśli punktacja będzie taka sama w kilku drużynach o miejscu na podium zadecyduje krótszy czas.

Obszar Żółty

Obszar Żółty Trash Run Nowa Huta – Metale i Tworzywa Sztuczne

Obszar Niebieski

Obszar Niebieski Trash Run Nowa Huta – Papier i Tektura

Obszar Zielony

Obszar Zielony Trash Run Nowa Huta – Szkło

Oczywiście każda z 2 osobowych drużyn otrzyma w pakiecie startowym 3 osobne worki do których będą zbierane osobno śmieci z osobnych obszarów, rękawice, numer startowy. Chyba wszystko jasne? Świetnie!

Bezpieczeństwo podczas Trash Run Nowa Huta

Wasze bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze! Jednak sami też musicie o to zadbać. Podczas marszobiegu pamiętajcie o zachowaniu szczególnej ostrożności za każdym razem gdy będziecie przechodzić drogę, podnosić śmieci czy chodzić ścieżką między drzewami.

Tak, to są mini-zawody, gdzie może nie czas się liczy najbardziej a efekt naszej wspólnej pracy w zbieraniu śmieci… ale nie ma nic ważniejszego od zdrowia.

Marcin Pawlik, Fundacja Ecotravel

W miejscach tego wymagających bedą czekać na Was Wolontariusze, którzy pomogą przeprowadzić Was przez drogę i wskażą kierunek marszu.

Uważajcie na to co podnosicie z ziemi – nie zbieramy:

 • rozbitego szkła czy elementów z ostrymi krawędziami
 • butelek w których znajduje się ciecz niewiadomego pochodzenia
 • śmieci bezpośrednio z rzeki

Dla bezpieczeństwa nad uczestnikami będzie czuwać opieka medyczna, której punkt będzie znajdował się na mecie zawodów.

Najważniejsze numery telefonów alarmowych:

Na mapie szczegółowo zostały pokazane i opisane miejsca w których to trzeba zachować ostrożność jak i gdzie Wolontariusze będą Wam służyć pomocą.

Program Trash Run Nowa Huta

Program ramowy:
– godz. 09:30 – otwieramy biuro zawodów gdzie będzie można potwierdzić swoje uczestnictwo w Trash Run Nowa Huta. Zbiórka – Zalew Nowohucki, ul. Bulwarowa, obok Baru Grill Manhattan i Domu Wędkarza – rozdanie pakietu startowego.
– godz. 10:25 – zamknięcie przyjmowania zgłoszeń.
– godz. 10:30 – Prelekcja z segregacji śmieci dla uczestników i kibiców.
– godz. 11:00 – Start Trash Run Nowa Huta
– ok. godz. 12:00 – 12:30 – dotarcie do mety i wręczenie medali
– od 12:00 – 13:00 – posiłek regeneracyjny – wegetariański dla uczestników
– godz. 13:00-14:00 – ogłoszenie wyników, wręczenie pucharów.

Zakończenie Trash Run’u Nowa Huta

Pierwszy Trash Run w Nowej Hucie zakończymy w Yacht Klubie Polskim Kraków w Mogile gdzie dla każdego na mecie będzie czekać nagroda w postaci medalu i regeneracyjny posiłek (wegetariański).

Zwycięzcą zostanie ta 2-osobowa drużyna, która zmieści się w regulaminowym czasie 75 minut i najdokładniej wysegreguje zebrane śmieci do worków.

Jakub Bem | Koordynator Trash Run Nowa Huta

Zgłoszenie do Trash Run’u

Zgłoszenia przyjmujemy wyłącznie drogą email na adres: ola.wyszynska@fundacjaecotravel.pl oraz w dniu zawodów jeśli tylko miejsca będą dostępne.

W zgłoszeniu należy podać:

 • imiona i nazwiska uczestników (2 osób)
 • nr telefonu kontaktowego
 • daty urodzeń uczestników (do ubezpieczenia)

Uwaga! W przypadku udziału osoby niepełnoletniej druga osoba musi być obowiązkowo pełnoletnia i zostaje jej opiekunem na czas trwania zawodów.

Nie produkujemy śmieci a je redukujemy dlatego prosimy – Zabierz ze sobą:

 • miseczkę, dużą łyżkę i kubek (na mecie będzie leczo, herbata, kawa i woda)
 • worek na ubranie o ile planujesz się przebrać się na miejscu – zabierzemy je na metę (nie zapomnij go podpisać).

Koordynator Trash Run Nowa Huta:

Jakub Bem | jakub.bem@fundacjaecotravel.pl


“Rodzinny Trash Run Nowa Huta ArcelorMittal & Ecotravel” wsparte w ramach programu grantów ArcelorMittal Poland – „Działamy lokalnie”

Patronat:

Wspierają nas:

Worki do segregacji oraz odbiór zebranych śmieci zapewnia niezmiennie KMPO Kraków.

Leave a Reply