Akcja Sprzątania Artykuły Wydarzenia

10 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia!

10 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia przed nami – Jak ten czas szybko płynie! Nie zaprzestajemy działań na rzecz czystości naszej Dłubni. W niedzielę 9 października zakasujemy rękawy i bierzemy się do pracy. Przybywajcie i zapraszajcie rodziny, przyjaciół i znajomych. Razem posprzątajmy nasz kawałek świata.

10 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia!
10 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia 09.10.2022

Kiedy i gdzie Sprzątamy Dłubnię?

Spotykamy się 9 października 2022 (niedziela). Będziemy sprzątać najdzikszy odcinek Dłubni gdzie łątwo dotrzeć i śmiecić. Przejdziemy całą ul. Melchiora Wańkowicza.

Zalew Nowohucki godz. 11:00 do 14:00 – to tradycyjne miejsce rozpoczęcia akcji sprzątania – czyli spotykamy się przy Grill Manhattan BBQ. Wcześniej bo o godzinie 10:00 rozpoczną się “Spływanie i Sprzątanie” na starcie Szlaku Kajakowego Dłubnia – Chcesz się zapisać na spływ? Czytaj informacje poniżej!). Po raz pierwszy odbędzie się RECY-Rajd dla chętnych – zapisy i szczegóły poniżej! Będziemy sprzątać najmniej znane wszystkim miejsce – ul. Melchiora Wańkowicza (od al. Solidarności do ul. Ptaszyckiego). Sprawdźcie mapę na której łatwo poznacie obszar sprzątania. Pakiety do sprzątania (rękawice, worki) będą dostępne na miejscu w dniu rozpoczęcia akcji.

10 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia 9.10.2022 plakat
10 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia 9.10.2022 plakat

Jak będziemy sprzątać Dłubnię?

1. RECY-Rajd Dłubnia 2022

RECY-Rajd ArcelorMittal

RECY-Rajd to pieszy spacer wzdłuż wyznaczonej trasy na której to znajdować się będą punkty kontrolne. Każda drużyna uczestników otrzyma w pakiecie startowym kartę uczestnictwa oraz worki na śmieci. Przy każdym punkcie kontrolnym znajdować się będzie wolontariusz posiadający zestawy pytań dla drużyny/uczestników. Pytania te będą dotyczyć tematyki recyklingu, ekologii oraz historii, przyrody, kultury i geografii związanej z rzeką Dłubnią. Pytania po ich wylosowaniu przez drużynę będą oceniane na miejscu wg punktacji a te zapisywane przez wolontariusza na kartach uczestnictwa. Na mecie karty uczestnictwa zostaną przekazane organizatorowi, który sprawdzi poprawność formalną karty i podsumuje punktację. Największa suma punktów zdobyta na trasie RECY-Rajdu przez poszczególne drużyny zostanie ogłoszona po dotarciu wszystkich drużyn na metę. Przewiduje się nagrody rzeczowe dla zwycięzców!

Obowiązują ZAPISY: ola@ecotravel.pl z tematem “RECY-Rajd” i podaniem imion i nazwisk osób oraz tel. kontaktowego.

Uczestnicy:

 • rajd przeznaczony jest dla rodzin z dziećmi, znajomych, seniorów
 • w rajdzie mogą wziąć udział grupy liczące minimum 2-os. i max. po 4-osoby chyba, ze rodzina składa się z większej liczby osób np. 2 + 3 lub 2 + 4 itd.,
 • W rajdzie osoby niepełnoletnie muszą być pod opieką osoby dorosłej.

Cel:

 • poszerzenie wiedzy w temacie recyklingu i ekologi
 • poszerzenie wiedzy o rzece Dłubni, jej historii, przyrodzie i kulturze z nią związanej
 • integracja mieszkańców
 • budowanie świadomości ekologicznej
 • umacnianie więzi z przyrodą
 • aktywne włączanie się w działania proekologiczne

RECY-Rajd wspiera ArcelorMittal Poland

2. Kajakiem – Spływanie i Sprzątanie czyli sprzątamy rzekę z kajaka!

Spływanie za Sprzątanie - 8 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia Jesień 2021
Spływanie za Sprzątanie – 8 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia Jesień 2021

To coś dla odważnych i już wcześniej kajakiem spływających po rzece Dłubni czy też innych rzekach razem z nami. Wraz z prowadzącym grupę w pojedynkę w kajaku 2-osobowym będziecie sprzątać rzekę z kajaka, wrzucając śmieci do kajaka. Metą będzie most na ul Ptaszyckiego, gdzie śmieci zostaną wyładowane z kajaków, a kajaki wrócą na przyczepę. Tutaj też będzie zakończenie akcji sprzątania i ciepły posiłek. Zapewniamy transport nad zalew Nowohucki. Oczywiście, przygotowujecie się tak, jak na prawdziwy spływ tj. zabieracie suche rzeczy na przebranie — będzie mokro. Uwaga! Sprzątanie uzależnione jest od warunków pogodowych i może być odwołane.

Spływanie za Sprzątanie - 8 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia Jesień 2021
Spływanie za Sprzątanie – 8 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia Jesień 2021
 • Zbiórka: 9:45 / Start: 10:00
 • Miejsce spotkania: Początek szlaku kajakowego Dłubnia – okolice placu zabaw nad Zalewem Nowohuckim (za tężnią) – patrz mapa! Meta: most na ul. Ptaszyckiego.
 • Zapisy: ola@ecotravel.pl z tematem “Sprzątanie za Spływanie” i podaniem imienia i nazwiska.

3. Tradycyjne sprzątanie brzegów dla dużego i małego

9 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia Wiosna 2022 fot. Klaudia Augustyn

Mamy 1 obszar do sprzątania:

 • Obszar Sprzątania “ul. Melchiora Wańkowicza” (czerwony) ok. 1,44 ha — Zbiórka godz. 11:00 – teren mocno zróżnicowany prowadzący drogą, a potem błotnistą leśną ścieżką wzdłuż rzeki Dłubni. Uwaga by nie podchodzimy bezpośrednio do brzegów — można wpaść do rzeki! Worki i rękawice czekają na Was na starcie. Prosimy przygotować odpowiednie obuwie zamienne (gumiaki/kalosze). Sprzątanie będzie odbywać się na zasadzie spaceru — idziemy i sprzątamy. Wystartujemy nad Zalewem Nowohuckim i udajemy się w stronę ul. Ptaszyckiego. Tam tez po drugiej stronie zorganizujemy zakończenie zakończenie akcji sprzątania. Tutaj będzie na Was czekać ciepły posiłek wydawany od godz. 13:00. Śmieci zostawiamy tam, gdzie samochód MPO Kraków może podjechać — czyli jedynie wzdłuż drogi utwardzonej i w punktach zaznaczonych na mapie.

Zobacz Mapę Akcji Sprzątania w Krakowie gdzie znajdziesz inne miejsca w których możesz pomóc przyrodzie!

Dodaj do mapy swoją akcję sprzątania – napisz do nas fundacja@ecotravle.pl

Program ramowy Sprzątania Dłubni

9 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia Wiosna 2022

Spotykamy się 9 października 2022 (niedziela):

10 Czysta Dłubnia Jesień 2022 odbędzie się od tradycyjnego spotkania z uczestnikami na początku i zakończenia na którym zrobimy podsumowanie. Oczywiście musimy zrobić wszystko z zachowaniem szczególnej ostrożności i wynikających z przestrzegania obowiązującego prawa wynikającego z pandemii. Akcja ma charakter indywidualnego sprzątania.

Sprzątamy wzdłuż ul. Wańkowicza

 • Akcja będzie trwała od godziny 11:00 do 14:00.
 • Po otwarciu akcji sprzątania i przekazaniu informacji organizacyjnych zostaną rozdane worki na śmieci i rękawice.
 • Sprzątamy do godz. 13:00 i spotykamy się po drugiej stronie ul. Ptaszyckiego (patrz mapa powyżej) gdzie podsumujemy akcję, ogłosimy wyniki RECY-Rajdu i zrobimy konkurs na najdziwniejszy śmieć znaleziony podczas akcji – wręczymy drobną nagrodę zwycięscy.
 • Posiłek będzie wydawany w godz. 12:00-14:00.

Zapewniamy worki i rękawiczki do odebrania na miejscu po otwarciu akcji sprzątania … ale jak macie swoje rękawiczki prosimy o ich zabranie.

9 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia Wiosna 2022
materiały do sprzątania

10 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia Jesień 2022 – Co zabrać?

Jeśli masz własne rękawiczki zabierz ze sobą. Worki dzięki MPO Kraków zapewnimy wszystkim uczestnikom. Jednak, aby śmieci nam nie przybyło, przy organizacji sprzątania prosimy zabierz ze sobą:

 • własny kubek na herbatę/kawę oraz miskę ze sztućcami na ciepły posiłek.
 • jeśli masz własne rękawice to zabierz je ze sobą – będzie więcej dla innych!
 • masz gumiaki lub kalosze? Zabierz je ze sobą – mogą się przydać.

Bezpieczne sprzątanie Dłubni

Miej ze sobą rękawiczki. Najlepiej takie, jak do prac w ogrodzie. Jeśli nie będziesz ich miał – postaramy się je dostarczyć. Jednak nie możemy zapewnić tego, że każdy takie otrzyma. Zachowaj szczególną ostrożność podczas sprzątania. Bezpieczeństwo wszystkich uczestników jest rzeczą najważniejszą. Dlatego też, prosimy o zastosowanie się do niniejszych wskazówek:

 • Nie zbieramy rozbitego szkła i ostrych śmieci (puszki po konserwach itp.)
 • Nie odkręcamy butelek czy pojemników jeśli znajdują się w nim płyny niewiadomego pochodzenia – nie wylewamy niczego, zakręcone wrzucamy do worka.
 • Odpowiednie ubranie – sportowe buty/gumniaki-kalosze, długie spodnie, bluza z długimi rękawami, czapka – ochronią Was od gałęzi i przybrzeżnych krzaków
 • Zachowujemy szczególną ostrożność przy brzegach rzeki – w wielu miejscach są one bardzo strome a woda w rzece jest głęboka.

Pamiętaj o zachowaniu bezpiecznej odległości pomiędzy uczestnikami naszej akcji.

Chroń siebie i innych!

10 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia Jesień 2022

WSPIERAJĄ NAS!

Czysta Dłubnia Wiosna 2022 - NAFTO

Kochani!

W 10 akcji sprzątania Czysta Dłubnia Jesień 2022 nie jesteśmy sami. Podobnie jak jesienią 2021 i wiosną 2022 naszą akcję wsparła finansowo nowohucka firma NAFTO Sp. z o.o. Dzięki temu wsparciu będziemy mogli wyposażyć Was w bezpieczne rękawice i zapewnić jednodaniowy ciepły posiłek. Jednocześnie pracownicy NAFTO Sp. z o.o. wesprą nas na miejscu we wspólnym sprzątaniu.

Bardzo dziękujemy!

Dzięki wsparciu ArcelorMittal możemy dla Was zrealizować pierwszy RECY-RAJD Dłubnia 2022!
Bardzo dziękujemy!

oraz nieustannie 🙂

Czysta Dłubnia Wiosna 2022 - Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie
Czysta Dłubnia Wiosna 2022 - Rodzinny Ogród Działkowy Wisła
9 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia Wiosna 2022 - Grill Manhattan

Patronat nas akcją objęły:

Patronat nad naszą akcją objęły Rada Dzielnicy XVI Bieńczyce i Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

Czysta Dłubnia Wiosna 2022 - Dzielnica XVIII Nowa Huta
Dzielnica XVI Bieńczyce
Nowohucianie

Wspierają nas również:

Staramy się by każda z naszych akcji była jak najlepiej zorganizowana – aczkolwiek nie jesteśmy doskonali. Dlatego, jeśli macie po naszej ostatniej akcji pomysły na ulepszenie jej, albo lepsze jej zorganizowanie, a może macie uwagi pozwalające ułatwić nam działania lub bardziej osobiście chcielibyście się zaangażować w wspólne sprzątanie Dłubni…

Piszcie śmiało do nas – fundacja@ecotravel.pl

Czysta Dłubnia to nasz wspólny cel!

Bądźcie tam razem z nami – Do dzieła i do zobaczenia!

Wydarzenie na Facebooku: 10 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia Wiosna 2022


Tak było wiosną 2019 roku… Czysta Dłubnia 🙂

Leave a Reply