Akcja Sprzątania Fundacja Ecotravel Wydarzenia

8 Akcja Sprzątania Czysta Dłubnia Jesień 2021

Jest październik – jest sprzątanie! Wracamy nad naszą Dłubnię! Już pół roku minęło kiedy to wiosną widzieliśmy się na wspólnym sprzątaniu. Czy jest co sprzątać? Oj jest! Na przekór pandemii wracamy z wypracowanym na wiosnę pomysłem wspólnego sprzątania. Będą pakiety, spływanie za sprzątanie a dla najmłodszych warsztaty “Czysta rzeka w dużym mieście. Zapisujemy termin: 24 października 2021!

Kiedy i gdzie Sprzątamy Dłubnię?

Spotykamy się 24 października 2021 (niedziela) tradycyjnie nad Zalewem Nowohuckim na głownym sprzątaniu przy Grill Manhattan BBQ. To tutaj główne sprzątanie wystartuje o godz. 11:00. Wcześniej bo o godzinie 10:00 rozpoczną się “Sprzątanie za Spływanie” na starcie Szlaku Kajakowego Dłubnia i warsztaty dla rodziców z dziećmi “Czysta rzeka w dużym mieście” przy tężni (na oba obowiązują zapisy / szczegóły poniżej). Będziemy sprzątać znane nam już miejsca. Podzielimy się na grupy względem bezpieczeństwa. Pakiety do sprzątania (rękawice, worki) będą dostępne na tydzień wcześniej w siedzibie biura i na miejscu w dniu akcji. Więcej szczegółów znajdziecie poniżej …

Plakat 8 Akcja Sprzątania Dłubni #CzystaDłubnia 24.10.2021

Jak będziemy sprzątać Dłubnię?

Spływanie za Sprzątanie czyli sprzątamy rzekę kajaka!

Spływanie i Sprzątanie Dłubni fot. Paweł Wójcik

To coś dla odważnych i już wcześniej kajakiem spływających po rzece Dłubni. Wraz z prowadzącym grupę w pojedynkę w kajaku 2-osobowym będziecie sprzątać rzekę z kajaka wrzucając śmieci do kajaka. Po drodze w połowie szlaku kajakowego zaplanowany jest przystanek aby wyładować już zebrane śmieci. Metą będzie Most Wandy i tam drugi punkt zbiórki śmieci. Zapewniamy transport nad zalew Nowohucki (tutaj też będzie czekał na Was ciepły posiłek). Oczywiście przygotowujecie się tak jak na prawdziwy spływ tj. zabieracie suche rzeczy na przebranie – będzie mokro. Uwaga! Sprzątanie uzależnione jest od warunków pogodowych.

 • Zbiórka: 9:45 / Start: 10:00
 • Miejsce spotkania: Początek szlaku kajakowego Dłubnia – okolice placu zabaw nad Zalewem Nowohuckim (za tężnią) – patrz mapa!
 • Zapisy: ola@ecotravel.pl lub SMS +48606854029 z tematem “Sprzątanie za Spływanie” i podaniem ilości osób.

Warsztaty “Czysta rzeka w dużym mieście”

Czy Dłubnia jest czysta? Zapraszamy rodziców z dziećmi na badanie rzeki Dłubni! W ramach warsztatów “Czysta rzeka w dużym mieście” współfinansowanych przez województwo małopolskie odkryjemy jej podstawowe cechy jak szerokość i głębokość, prędkość przepływu, temperaturę ale również zbadamy rośliny i zwierzęta w niej występujące. Policzymy rodzaje śmieci jakie tutaj się znajdują i skąd się tutaj wzięły oraz dowiemy się jaka jest jej klasa czystości wody płynącej w Dłubni. Prowadzący warsztaty wyjaśni Wam wszystko, wręczy Wam pakiety a pracować nad rzeką będziecie samodzielnie w indywidualnym/rodzinnym gronie! Na końcu podsumujemy zebrane dane i wspólnie wyciągniemy wnioski z naszych badań – jak poprawić czystość nad rzeką.

 • Zbiórka: 10:00 / Start: 10:00
 • Miejsce spotkania: Tężnia nad Zalewem Nowohuckim (od strony plaży).
 • Zapisy: ola@ecotravel.pl lub SMS +48606854029 z tematem “Warsztaty Czysta rzeka w dużym mieście”” i podaniem ilości osób.
EkoMałopolska logo
Warsztaty zrealizowane są przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Tradycyjne sprzątanie brzegów dla dużego i małego

Sprzątanie Dłubni fot. Klaudia Augustyn

Mamy 3 obszary do sprzątania, które podzieliliśmy wg trudności terenu dlatego też dedykowane są one trzem osobnym grupom wiekowym:

 • Obszar Sprzątania nr 1 “Zalew Nowohucki”(zielony) ok. 1,44 ha – dedykowany Rodzicom z Dziećmi – łatwy teren, płaski, ciągnący się wzdłuż rzeki w niektórych momentach bardziej stromy. Uwaga by nie wpaść do rzeki! Śmieci zostawiamy wzdłuż alejki od strony Dłubni skąd MPO je odbierze.
 • Obszar Sprzątania nr 2 “Zakole Dłubni” (pomarańczowy) ok. 3,27 ha – dedykowany Młodzieży i Osobom Dorosłym – Dzikie, porośnięte i strome brzegi rzeki mogą być wielkim utrudnieniem sprzątania. Należy zachować szczególną ostrożność. Uwaga! Nie wchodzimy do znajdujących się tutaj zabudowań! Odpowiednie obuwie i ubrania do poruszania się w trudnym terenie pełen krzewów i zarośli. Dla zdeterminowanych 🙂 Zebrane śmieci zostawiamy przy punkcie nr 1 przy mostku prowadzącym do Dworku Matejki lub nr 2 przy ul. Wojciechowskiego
 • Obszar Sprzątania nr 3 “Druga strona rzeki”(czerwony) ok. 0,532 ha – dedykowany wyłącznie sprawnym osobom dorosłym – teren szczególnie trudny i niedostępny. Krótki i stromy brzeg po drugiej stronie rzeki od strony zalewu ciągnie się na całej długości od mostku prowadzącego do Dworka Matejki w Krzesławicach aż do al. Solidarności. Przedostanie się na tamtą stronę rzeki już jest wyczynem nie mówiąc już o wydostaniu sie ze śmieciami z tego miejsca. To miejsce jest dla ‘wyczynowców” w sprzątaniu!

Program ramowy Sprzątania Dłubni

Spotykamy się 24 października 2021 (niedziela):

Czysta Dłubnia Jesień 2021 odbędzie się od tradycyjnego spotkania z uczestnikami na początku i zakończenia na którym zrobimy podsumowanie. Oczywiście musimy zrobić wszystko z zachowaniem szczególnej ostrożności i wynikających z przestrzegania obowiązującego prawa wynikającego z pandemii. Akcja ma charakter indywidualnego sprzątania.

 • Akcja będzie trwała od godziny 11:00 do 14:00.
 • Po otwarciu akcji sprzątania i przekazaniu informacji organizacyjnych zostaną rozdane worki na śmieci i rękawice.
 • Sprzątamy do godz. 13:00 i spotykamy się ponownie Wszyscy na starcie przy Grill Manhattan gdzie podsumujemy akcję, ogłosimy konkurs na najdziwniejszy śmieć znaleziony podczas akcji i wręczymy drobną nagrodę zwycięscy.
 • Posiłek będzie wydawany w godz. 12:00-14:00.

Pobierz ściągę z mapą wydarzenia:

Zapewniamy worki i rękawiczki do odebrania na miejscu po otwarciu akcji sprzątania … ale jak macie swoje rękawiczki prosimy o ich zabranie.

materiały do sprzątania

Co zabrać na akcję Czysta Dłubnia Jesień 2021?

Jeśli masz własne rękawiczki zabierz ze sobą. Worki dzięki MPO Kraków zapewnimy wszystkim uczestnikom. Jednak aby śmieci nam nie przybyło przy organizacji sprzątania prosimy zabierz ze sobą:

 • własny kubek na herbatę/kawę oraz miskę ze sztućcami na ciepły posiłek
 • jeśli masz własne rękawice również zabierz ze sobą – będzie więcej dla innych!

Bezpieczne sprzątanie Dłubni

Miej ze sobą rękawiczki. Najlepiej takie jak do prac w ogrodzie. Jeśli nie będziesz ich miał znjadziesz je w pakiecie. postaramy się je dostarczyć na miejsce jednak nie możemy zapewnić tego, że każdy takie otrzyma. Zachowaj szczególną ostrożność podczas sprzątania. Bezpieczeństwo wszystkich uczestników jest rzeczą najważniejszą dlatego też prosimy o zastosowanie się do niniejszych wskazówek:

 • Nie zbieramy rozbitego szkła i ostrych śmieci (puszki po konserwach itp.)
 • Nie odkręcamy butelek jeśli znajdują się w nim płyny niewiadomego pochodzenia
 • Odpowiednie ubranie – sportowe buty, długie spodnie, bluza z długimi rękawami, czapka – ochronią Was od gałęzi i przybrzeżnych krzaków
 • Zachowujemy szczególną ostrożność przy brzegach rzeki – w wielu miejscach są one bardzo strome a woda w rzece jest głęboka.

Pamiętaj o zachowaniu bezpiecznej odległości pomiędzy uczestnikami naszej akcji.

Chroń siebie i innych!

Czysta Dłubnia Jesień 2021 – WSPIERAJĄ NAS!

Kochani!

W akcji sprzątania Czysta Dłubnia Jesień 2021 nie jesteśmy sami. Podobnie jak wiosną naszą akcję wsparła finansowo nowohucka firma NAFTO Sp. z o.o.. Dzięki temu wsparciu będziemy mogli wyposażyć Was w bezpieczne rękawice i zapewnić jednodaniowy ciepły posiłek. Jednocześnie firma NAFTO Sp. z o.o. planuje pojawić się na miejscu wraz ze swoją drużyną.

Bardzo dziękujemy!

oraz nieustannie 🙂

Sprzątanie Dłubni - Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie
Sprzątanie Dłubni - Rodzinny Ogród Działkowy Wisła
Sprzątanie Dłubni - Towarzystwo na Rzecz Ochrony Przyrody

Patronat nas akcją objęły:

Patronat nad naszą akcją objęły Rada Dzielnicy XVI Bieńczyce i Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

Sprzątanie Dłubni - Dzielnica XVIII Nowa Huta
Sprzątanie Dłubni - Dzielnica XVI Bieńczyce

Wspierają nas również:

Staramy się by każda z naszych akcji była jak najlepiej zorganizowana, aczkolwiek nie jesteśmy doskonali. Dlatego, jeśli macie po naszej ostatniej akcji pomysły na ulepszenie jej, albo lepsze jej zorganizowanie, a może macie uwagi pozwalające ułatwić nam działania lub bardziej osobiście chcielibyście się zaangażować w wspólne sprzątanie Dłubni…

Piszcie śmiało do nas – fundacja@ecotravel.pl

Czysta Dłubnia to nasz wspólny cel!

Bądźcie tam razem z nami – Do dzieła i do zobaczenia!

Wydarzenie na Facebooku: 8 Sprzątanie Dłubni Czysta Dłubnia


Tak było wiosną 2019 roku… Czysta Dłubnia 🙂

Leave a Reply