Okiem Radnego Dzielnicy Nowa Huta

Łąk kwietnych w Nowej Hucie nie będzie

W zabytkowej części dzielnicy XVIII Nowa Huta nie będzie łąk kwietnych. Taką decyzję podjął konserwator zabytków. Jeśli więc mieszkańcy starej części Nowej Huty chcieliby mieć taką łąkę pod oknami muszą o tym po prostu zapomnieć.

Każdy chce mieć łąkę kwietną

Łąki kwietne rozbudziły wśród mieszkańców Nowej Huty nadzieję na coś miłego dla oka, pszczół i samego otoczenia. Świadomi korzyści płynących z zakładania łąk kwietnych chcieli takie mieć u siebie. Mniej koszenia spalinowymi kosami i traktorami, przyjemniejszy chłód latem, kolorowe kwiaty, pszczoły, motyle. Jakie wspaniałe EduOgniska można by tam realizować! Starałem się więc o to by odpowiednie środki na łąki kwietne w Nowej Hucie zostały ujęte w budżecie na rok 2020. Złożyłem jeszcze w zeszłym roku odpowiedni wniosek, który przez Radę Dzielnicy przekazany został do Zarządu Zieleni Miejskiej. Nawet rozpoczęte zostało zbieranie informacji na temat możliwych lokalizacji takich łąk kwietnych w przestrzeni dzielnicy. Wówczas to decyzją konserwatora temat został ucięty – nie będzie łąk kwietnych w Nowej Hucie a przynajmniej nie w zabytkowej jej części.

Konserwator ma rację?

Tak, ma rację i ja ją jak najbardziej rozumiem. Łąk kwietnych w zabytkowej, starej części Nowej Huty nigdy nie było. Pomijając mogilskie błonia czy łąki nowohuckie… takich łąk w ścisłej zabudowie nie było. Nawet teraz przyznać muszę, że w przestrzeni starej części naszej dzielnicy łąki byłyby tutaj elementem “nie na miejscu”. Dlatego, też jednoznacznie muszę przyznać rację konserwatorowi i temat zamknąć. Jest jednak żal, że w innych częściach miasta albo nawet w dawnej Nowej Hucie takie łąki powstają (np. Czyżyny). A w sercu Nowej Huty nie będzie. Czy my przypadkiem nie tracimy na tym? My Nowohucianie?

Nowohuckie Kwietne Rabaty

Oczywiście, że tracimy! Nie możemy mieć łąk kwietnych, słuszną decyzją konserwatora zabytków, ale moglibyśmy mieć znów piękne kwietne rabaty. To z nich przecież Nowa Huta słynęła – cała Aleja Róż – ale nie tylko – wszystkie główne ulice były rozkwiecone przez rabaty. Wniosek jest jeden. Jeśli w Nowej Hucie nie można mieć łąk kwietnych warto środki na nie przeznaczone wciągnąć w nowy program “Nowohuckie Kwietne Rabaty” zakładający:

  • odtworzenie rabat kwietnych
  • zakładanie nowych rabat kwietnych
  • dosadzenie rabat istniejących

Wniosek o utworzenie dedykowanego Nowej Hucie programu “Nowohuckich Kwietnych Rabat” złożyłem do Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta. Liczę, że zostanie poparty i kwietne rabaty znów zaistnieją w zabytkowej przestrzeni Nowej Huty.

Marcin Pawlik
Marcin Pawlik
Prezes Fundacji Ecotravel
Członek Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta
Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska i Zieleni
marcinpawliknowahuta@gmail.com
www.facebook.com/MarcinPawlikNowaHuta/
www.twitter.com/MarcinPawlikNH

Leave a Reply