Akcja Sprzątania

Czysta Dłubnia Wiosna 2020 – Sprzątanie Dłubni

Czysta Dłubnia startuje już 29 marca! To nasze 7 spotkanie nad rzeką w ramach Akcji Sprzątania Dłubni #CzystaDłubnia. Wracamy na znane wszystkim tereny bo jest temu potrzeba. Mamy też nowe miejsce do wysprzątania! Dodatkowo ogłaszamy wyjątkowy konkurs “Recykling Fashion” dla dzieci z nagrodami! Będzie się działo 🙂 Trzymajcie kciuki za pogodę i do zobaczenia!

Sprzątanie Dłubni #CzystaDlubnia

Kiedy i gdzie Sprzątamy Dłubnię?

29 marca 2020 (niedziela) godz. 11:00 spotykamy się tradycyjnie nad Zalewem Nowohuckim (ul. Bulwarowa) przy Grill Manhattan BBQ. To tutaj wszystkie zaplanowane na ten dzień wydarzenia się rozpoczną!

Plakat 7 Akcja Sprzątania Dłubni Czysta Dłubnia w Nowej Hucie 29.03.2020

Co mamy w planach Sprzątania Dłubni?

Wracamy w dwa znane Wam miejsca w których to przed laty już sprzątaliśmy. Dziś musimy się znów tam pojawić. To tereny od. ul. Wojciechowskiego w stronę ul. Melchiora Wańkowicza i Dłubnia wzdłuż Zalewu Nowohuckiego. Dodatkowo wysprzątamy nowe miejsce! To teren w okolicach “starego młynu”… Zobaczcie na mapie a szczegółowe opisy obszarów znajdziecie poniżej.

Mamy 3 obszary do sprzątania, które podzieliliśmy wg trudności terenu dlatego też dedykowane są one trzem osobnym grupom wiekowym:

 • Obszar Sprzątania nr 1 “Zalew Nowohucki”(zielony) ok. 1,44 ha – dedykowany Rodzicom z Dziećmi – łatwy teren, płaski, ciągnący się wzdłuż rzeki w niektórych momentach bardziej stromy. Uwaga by nie wpaść do rzeki! Śmieci zostawiamy wzdłuż alejki od strony Dłubni skąd MPO je odbierze.
 • Obszar Sprzątania nr 2 “Zakole Dłubni” (pomarańczowy) ok. 3,27 ha – dedykowany Młodzieży i Osobom Dorosłym – Dzikie, porośnięte i strome brzegi rzeki mogą być wielkim utrudnieniem sprzątania. Należy zachować szczególną ostrożność. Uwaga! Nie wchodzimy do znajdujących się tutaj zabudowań! Odpowiednie obuwie i ubrania do poruszania się w trudnym terenie pełen krzewów i zarośli. Dla zdeterminowanych 🙂 Zebrane śmieci zostawiamy przy punkcie nr 1 przy mostku prowadzącym do Dworku Matejki lub nr 2 przy ul. Wojciechowskiego
 • Obszar Sprzątania nr 3 “Stary Młyn” (czerwony) ok. 2,32 ha – dedykowany wyłącznie Dorosłym i Weteranom sprzątania – To teren zarośnięty, nierówny znajdujący się w obrębie starego młyna. Strome brzegi rzeki i głębokie ziemne jary po młynówkach. Zachować szczególną ostrożność. UWAGA! Nie wchodzimy do tutejszych zabudowań. Odpowiednie obuwie i ubrania obowiązkowe. Dojście wąską ścieżką przez zarośla wzdłuż młynówki. Zebrane śmieci wynosimy do punktu składowania nr 2 przy ul. Wojciechowskiego.

W sumie wychodzi nam ponad 7 ha powierzchni terenu do wysprzątania a to oznacza, że będziemy bić nowy rekord!

Program ramowy Sprzątania Dłubni

 • godz. 11:00 – Zaraz po oficjalnym otwarciu 7 Akcji Sprzątania Dłubni omówimy tradycyjnie poszczególne trasy sprzątania z uwzględnieniem ich trudności, podzielimy się na 3 grupy oraz przedstawimy obowiązujące wszystkich zasady bezpieczeństwa.
 • godz. 11:15 – rozdamy worki i każda z grup uda się w stronę swojego obszaru sprzątania.
 • godz. 13:30 – o tej godzinie po sprzątaniu w miejscu zbiórki na wszystkich uczestników sprzątania będzie czekać ciepłe napoje i posiłek.
 • godz. 14:00 – finał konkursu “Recykling Fashion”

Konkurs “Recykling Fashion”

Ogłaszamy Konkurs dla Dzieci! Zapraszamy rodziców do wspólnego tworzenia wraz z dziećmi wyjątkowych strojów z tego co już wydawać by się mogło, że jest niepotrzebnym śmieciem. Może Sukienka z folii bąbelkowej, która wcześniej była opakowaniem, czapka ze zużytych płyt kompaktowych, czy spodnie z plastikowych butelek PET? Zachęcamy do uruchomienia własnej eko-wyobraźni i tworzenia niezwykłych recyklingowych strojów. Prezentacja strojów uświetni zakończenie naszej akcji “Czysta Dłubnia” i rozpocznie się o godzinie 14:00. Nagrody czekają. (Ograniczona ilość miejsc w konkursie!).

Zapisy do konkursu trwają do 22.03.2020 i przyjmowane są pod emailem fundacja@ecotravel.pl

W zgłoszeniu wystarczy podać chęć uczestnictwa.

Bezpieczne sprzątanie Dłubni

Każdy z uczestników otrzyma rękawice. To jednak nie zwalnia nikogo z nas wszystkich od zachowania szczególnej ostrożności podczas sprzątania. Bezpieczeństwo wszystkich uczestników jest rzeczą najważniejszą dlatego też prosimy o zastosowanie się do niniejszych wskazówek:

 • Nie zbieramy rozbitego szkła i ostrych śmieci (puszki po konserwach itp.)
 • Nie odkręcamy butelek jeśli znajdują się w nim płyny niewiadomego pochodzenia
 • Odpowiednie ubranie – sportowe buty, długie spodnie, bluza z długimi rękawami, czapka – ochronią Was od gałęzi i przybrzeżnych krzaków
 • Zachowujemy szczególną ostrożność przy brzegach rzeki – w wielu miejscach są one bardzo strome a woda w rzece jest głęboka.

Co zabrać ze sobą na Sprzątanie Dłubni?

Worki i rękawice dzięki MPO Kraków zapewnimy wszystkim uczestnikom. Jednak aby śmieci nam nie przybyło przy organizacji sprzątania prosimy zabierz ze sobą:

 • własną miseczkę i łyżkę/widelec na ciepły posiłek
 • własny kubek na herbatę/kawę
 • jeśli masz własne rękawice również zabierz ze sobą – będzie więcej dla innych

Po sprzątaniu Dłubni zapraszamy na…

Herbata i przepyszna kawa będzie wszystkim oferowana przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie!

Dla uczestników sprzątania Dłubni, po ciężkiej pracy będzie czekać, ciepły posiłek zorganizowany przez ArcelorMittal Poland.

Dla najmłodszych podobnie jak to miało miejsce przed latami, czekać będzie najsmaczniejsza pizza w Krakowie z housepizza!

… i oczywiście zapraszamy na koniec naszej akcji na Wielki Pokaz Mody z Recyclingu!

Sprzątanie Dłubni niezmiennie wspierają!

Sprzątanie Dłubni - Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie
 • ArcelorMittal Poland oprócz aktywnego udziału również przygotuje dla wszystkich uczestników smaczną i ciepłą strawę 🙂
Sprzątanie Dłubni - ArcelorMittal
Sprzątanie Dłubni - Rodzinny Ogród Działkowy Wisła
Sprzątanie Dłubni - Towarzystwo na Rzecz Ochrony Przyrody

HousePizza będzie ponownie z nami i podzieli się swoją przepyszną włoską pizzą.

Sprzątanie Dłubni - housepizza

Patronat nas akcją objęły:

Patronat nad naszą akcją objęły Rada Dzielnicy XVI Bieńczyce i Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

Sprzątanie Dłubni - Dzielnica XVIII Nowa Huta
Sprzątanie Dłubni - Dzielnica XVI Bieńczyce

Wspierają nas również:

Staramy się by każda z naszych akcji była jak najlepiej zorganizowana, aczkolwiek nie jesteśmy doskonali. Dlatego, jeśli macie po naszej ostatniej akcji pomysły na ulepszenie jej, albo lepsze jej zorganizowanie, a może macie uwagi pozwalające ułatwić nam działania lub bardziej osobiście chcielibyście się zaangażować w wspólne sprzątanie Dłubni…

Piszcie śmiało do nas – fundacja@ecotravel.pl

Czysta Dłubnia to nasz wspólny cel!

Bądźcie tam razem z nami – Do dzieła i do zobaczenia!

Wydarzenie na Facebooku: 7 Sprzątanie Dłubni Czysta Dłubnia


Tak było wiosną zeszłego roku… Czysta Dłubnia 🙂

Leave a Reply